Jak oświetlić łazienkę
Planując remont w domu, wiele osób ogranicza oświetlenie łazienkowe do górnego światła, ewentualnie kinkietów przy lustrze. Tymczasem nawet mała łazienka daje wiele możliwości aranżacyjnych, a pomysłowo rozplanowane źródła światła doskonale nadadzą pomieszczeniu głębi i niepowtarzalnego charakteru.
Przede wszystkim funkcjonalne
Oświetlenie łazienkowe musi być przede wszystkim praktyczne. Nawet najoryginalniejszy pomysł nie sprawdzi się, jeśli będzie się wiązał ze zmniejszeniem wygody domowników. Istotne jest tu odpowiednie podświetlenie lustra.
W tym celu świetnie nadają się kinkiety, zamocowane po bokach zwierciadła. Powinny znajdować się na wysokości wzroku, czyli ok. 170 cm od podłogi. W przypadku dwóch symetrycznych źródeł światła każde z nich powinno świecić z mocą przynajmniej 60V – radzi Dariusz Rodak, właściciel firmy Sigma, produkującej lampy i elementy oświetleniowe.
Specjalista podpowiada też, by przy zakupie żarówek zwrócić uwagę na ich temperaturę barwową. Najlepiej używać oświetlenia kolorystycznie zbliżonego do naturalnego światła słonecznego. Unikniemy w ten sposób przekłamania kolorów, co jest istotne chociażby przy wykonywaniu porannego makijażu.
W niewielkiej łazience wystarczy jedno górne światło, w przestronnym wnętrzu zaś warto rozplanować kilka lamp – to ważne szczególnie w pomieszczeniach pozbawionych okna. Jasne wnętrze pozwala na komfortowe wykonywanie domowych czynności, takich jak pranie, sprzątanie czy dbanie o urodę. Rozplanowanie lamp powinno uwzględniać względy bezpieczeństwa. Z powodu dużej ilości pary wodnej normy są tutaj mocno wyśrubowane.
Wybierając lampę, należy zwrócić uwagę na klasę ochrony oprawy, która powinna być na poziomie co najmniej IP44 lub IPX4D. Polecam zwrócić uwagę na jakość wykonania poszczególnych elementów, duża trwałość to gwarancja bezpiecznego użytkowania – mówi Dariusz Rodak.
Lepiej też zrezygnować z lamp stojących podłączanych do kontaktu, gdyż może się to wiązać z ryzykiem awarii. Zostawmy je w salonie czy sypialni, gdzie prezentują się najlepiej. Jest wiele niestandardowych rozwiązań oświetleniowych, które doskonale sprawdzą się z łazienkowych warunkach.
Łazienkowe dekoracje
Warto wziąć pod uwagę montaż oświetlenia, które będzie pełnić głównie funkcję dekoracyjną. Łazienka spowita delikatną zasłoną przytłumionego światła będzie idealnym miejscem do zażywania relaksujących kąpieli czy długich pryszniców.
Jeśli chodzi o tworzenie nastroju, niezrównane jest przytłumione światło punktowe. Podświetlając szklaną szafkę czy wnętrze półek, można zyskać wrażenie dodatkowej przestrzeni, niezwykle interesująco wygląda też podświetlenie krawędzi umywalki. Przy tego rodzaju rozwiązaniu można się też skusić na oryginalny kolor światła: niebieskie uspokoi, czerwone doda energii, a fioletowe wprowadzi w dobry nastrój – podpowiada Dariusz Rodak.
Tradycyjnie w łazience królują kinkiety i plafony. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest przełamanie tego konwenansu.
Jeszcze parę lat temu mało kto myślał nad zawieszeniem żyrandola w łazience, teraz moda się zmienia i lampa może być głównym elementem dekoracyjnym także w tym pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać o konieczności odpowiedniego zabezpieczenia poszczególnych elementów przed wilgocią – mówi ekspert Sigmy.
Takie fantazyjne oświetlenie najlepiej sprawdzi się w kamienicach i domach jednorodzinnych. Aby wyglądało dobrze, wymaga przestrzeni i dość wysokiego sufitu. W innym wypadku łatwo uzyskać przytłaczający efekt i optycznie zmniejszyć i tak już niewielką łazienkę, a wiszący klosz może blokować swobodę ruchów w pomieszczeniu. Czy w takim razie mieszkańcy bloków powinni zrezygnować z oświetlenia dekoracyjnego w łazience? Absolutnie nie. W takim wypadku warto postawić na oryginalne kinkiety – światło skierowane w górę optycznie powiększa pomieszczenie – oraz punktowe źródła światła, rozświetlające wnęki, półki i przeszklone szafki. Najważniejsze, by praktyczne zastosowanie i walory estetyczne harmonijnie ze sobą współgrały, a łazienka może stać się ulubionym pomieszczeniem wszystkich domowników.