jak zrobic symulacje kredytu hipotecznego krok po kroku mKupno własnego mieszkania czy wybudowanie domu jednorodzinnego to marzenie wielu osób pragnących całkowitej niezależności. Ceny wynajmu lokali dynamicznie wzrastają ? zarówno w większych aglomeracjach, jak i mniejszych miejscowościach. Na zakup ?czterech kątów? za gotówkę mogą pozwolić sobie jednak tylko nieliczni, dlatego większość prywatnych inwestorów decyduje się na pomoc ze strony banku. Kredyt hipoteczny to poważne obciążenie dla domowego budżetu przez kilkadziesiąt lat, dlatego należy wybrać najbardziej korzystną dla siebie ofertę. Jak to zrobić? Wystarczy przeprowadzić symulację kredytu mieszkaniowego.

Czytaj więcej: Jak zrobić symulację kredytu hipotecznego krok po kroku?

Zmiany dotyczące wkładu własnego w 2016 roku. Czy należy się ich bać?Już tylko 4 miesiące pozostały do wdrożenia kolejnego etapu Rekomendacji S, czyli konieczności wnoszenia jeszcze większego wkładu własnego. Czy jednak zawsze kredytobiorca będzie musiał zaangażować większy niż dzisiaj wkład własny? Można przypuszczać, że w wielu bankach nic się nie zmieni w porównaniu z rokiem bieżącym.

Czytaj więcej: Zmiany dotyczące wkładu własnego w 2016 roku. Czy należy się ich bać?

Zmiany w prawie budowlanym28 czerwca 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym. Znosi ona wymóg uzyskania pozwoleń na budowę określonych obiektów, w tym domów jednorodzinnych. Krótszy czas oczekiwania na decyzję i mniej obowiązkowych zaświadczeń to korzystne zmiany dla inwestorów i szansa na poprawę koniunktury w branży budowlanej.

Czytaj więcej: Zmiany w prawie budowlanym

Oznakowanie energetyczne urządzeń grzewczych i pojemnościowych podgrzewaczy ciepłej wody 26 września 2015 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące wymagań technicznych oraz oznakowania urządzeń grzewczych i pojemnościowych podgrzewaczy ciepłej wody. Zgodnie z unijną dyrektywą ErP w sprawie ekoprojektu będą one musiały zostać opatrzone specjalną etykietą informującą o klasie efektywności energetycznej, a także poziomie mocy grzewczej i akustycznej.

Czytaj więcej: Oznakowanie energetyczne urządzeń grzewczych i pojemnościowych podgrzewaczy ciepłej wody

Dodatkowe koszty podczas zakupu mieszkaniaZe względu na obowiązujące przepisy umowa sprzedaży domu lub mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego. Wynagrodzenie dla notariusza sporządzającego taki dokument jest tylko jednym z dodatkowych wydatków, które ponoszą klienci firm deweloperskich. Nabywca nowego lokum pokrywa również opłaty związane z postępowaniem wieczystoksięgowym. Warto zatem sprawdzić, czy wszystkie wymienione koszty są poważnym obciążeniem dla jego budżetu domowego.

Czytaj więcej: Dodatkowe koszty podczas zakupu mieszkania

Jak sfinansować remont mieszkania?Wiosna i lato to czas, kiedy najczęściej decydujemy się na przeprowadzenie remontu w domu. Wiosna i lato to najlepszy okres do przeprowadzenia remontu. Wspólnie z ekspertami ze Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają radzimy, by prace rozpocząć od solidnej analizy planowanych wydatków oraz źródeł pozyskiwania kapitału. Pobieżne planowanie i spontaniczne działania kończą się często szeregiem dodatkowych kosztów.

Czytaj więcej: Jak sfinansować remont mieszkania?

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem