Jak zorganizować remont mieszkania? Raz na jakiś czas, każdy właściciel mieszkania lub domu jest zmuszony przeprowadzić remont, który wiąże się z niemałymi kosztami, hałasem i kurzem. Aby sprawnie przejść przez cały proces, konieczne jest szczegółowe zaplanowanie prac wykończeniowych, niezbędnych do wykonania. Na pomyślny efekt końcowy ma wpływ odpowiednia kolejność ich wykonania. Od czego zatem zacząć w pierwszej kolejności?

Czytaj więcej: Jak zorganizować remont mieszkania?

Nieopublikowane

Na długie lata, czyli jak dbać o drzwi
Drzwi to zakup, który planujemy raz na kilka lat. Czasem zdarza się, że jedne drzwi towarzyszą nam niemalże przez całe życie. Aby jednak zachować je w dobrym stanie warto wiedzieć jakie czynności będą sprzyjały długiej żywotności drzwi, a jakich należy zdecydowanie unikać.

Czyszczenie drzwi
Drzwi, jak każdy element wnętrza, brudzą się. I choć może nie widać tego tak dobrze jak np. kurzu na meblach warto wpisać je do harmonogramu sprzątania. Pamiętajmy też, że drzwi to nie tylko skrzydło, ale również zawiasy, klamka i ościeżnica. Każdy z tych elementów wymaga pielęgnacji. Na początku warto zacząć od ościeżnicy, która najszybciej ulega zabrudzeniu, i oczyścić ją odkurzaczem z brudu, gromadzącego się w zakamarkach. Następnie przyda się letnia woda i miękka szmatka do przetarcia na mokro. Pamiętajmy, aby postępować oszczędnie z wodą. Gdy uporamy się z wyczyszczeniem ościeżnicy, czas na zawiasy, przy których postępujemy dokładnie tak samo. Kolejny etap to powierzchnia skrzydła. Tu warto wybrać inną szmatkę do czyszczenia, aby nie przenosić brudu z ościeżnicy czy zawiasów na taflę. Pamiętajmy, aby do jej czyszczenia nie używać gąbek ani innych drapiących materiałów, które mogą uszkodzić okleinę. Nie polecane są wszelkie rodzaje środki z alkoholem i innymi żrącymi substancjami. Nawet przy silniejszym zabrudzeniu nie stosujmy takich metod, bo mogą one skutkować zniszczeniem okleiny i jej przetarciem w danym miejscu. Pomoże w takich sytuacjach np. woda z rozcieńczonym mydłem. Jeśli natomiast znajdziemy ślady palców na skrzydłach warto przetrzeć je przekrojonym na pół surowym ziemniakiem. Zabrudzenie znikną od razu. Na koniec zostaje odświeżenie klamki - najlepiej roztworem wody i octu.

Warunki lokalowe
Pierwszym wrogiem drzwi jest wilgoć. – Jeśli więc w naszym pomieszczeniu zostaną przekroczone normy wilgotności, drzwi będą ją chłonąć. A przy zawilgoconych skrzydłach nie pomoże już nic innego tylko ich wymiana – przestrzega Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado. Dlatego szczególnie monitorujmy poziom wilgotności w łazience. Równie niekorzystanie na skrzydła wpływa niska temperatura. Jeśli więc w pomieszczeniu jest zbyt zimno, warto wybrać nie drzwi wewnętrzne, ale np. drzwi techniczne. Warto uważać również podczas np. mycia podłóg. Absolutnie niewskazane jest, aby mopem czy szmatką przecierać dolną cześć drzwi, bo powtarzalność takich czynności może znacząco wpłynąć na odklejenie się okleiny.

Kultura eksploatacji drzwi
Na żywotność naszych drzwi wpływa także kultura ich codziennego użytkowania. Zatem warto pamiętać, aby nie trzaskać drzwiami, zwłaszcza jeśli mają one przeszklenia. Nie zamykamy ich też poprzez kopnięcie nogą tylko delikatnie na klamkę, którą puszczamy dopiero w momencie zatrzaśnięcia się zamka.

Nieopublikowane

Doprowadzamy podłogę do… poziomu
Położenie paneli nie należy do zadań nadzwyczaj ciężkich – klik i podłoga gotowa. Jednak, aby była ona idealnie prosta i służyła nam latami, warto więcej uwagi poświęcić temu, co pod nią jest…
Przygotowania
Od tego się wszystko zaczyna… równa posadzka. Jeżeli o nią nie zadbamy, będziemy mieć później do czynienia z przykrymi skutkami, takimi jak odkształcenia czy mikroszczeliny. Dlatego warto zaopatrzyć się w zaprawę samopoziomującą, która doprowadzi posadzkę do… poziomu. Taki wyrób składa się głównie ze specjalnej mieszanki cementów oraz wypełniaczy mineralnych i dzięki swoim właściwościom pozwala na łatwe wyrównanie powierzchni. Przed jego zastosowaniem starannie oczyśćmy podłoże ze wszelkich wystających i luźnych elementów, a także pozbądźmy się tłustych plam z olejów czy wosków. – Nie zapominajmy o wykonaniu dylatacji (niewielkich szczelin, które zapobiegają odkształceniom). Należy je zrobić w progach między pomieszczeniami oraz w miejscach styku z elementami pionowymi. – wyjaśnia Radosław Marciniec, technolog firmy ARSANIT, producenta chemii budowlanej. Następnie, aby zmniejszyć chłonność podłoża, warto zastosować odpowiedni środek gruntujący.
Posadzka – zrób to sam
Na tak przygotowaną powierzchnię wylejmy, wcześniej zamieszaną z wodą, masę samopoziomującą. A można zrobić to w dwojaki sposób: używając specjalnego agregatu maszynowego lub po prostu –  ręcznie. Następnie należy odpowietrzyć wylewkę, przesuwając specjalny wałek kolczasty wolno i dokładnie wzdłuż i w poprzek pomieszczenia. Na tym chwilowo nasza praca się kończy… pozostaje jedynie zapewnić posadzce odpowiednie warunki schnięcia, czyli chronić m.in. przed nasłonecznieniem i gwałtownymi zmianami temperatur. – Niektóre z wyrobów pozwalają na ruch pieszy już po 4 godzinach, nie wymagając przy tym dodatkowych nakładów pracy. Jeżeli decydujemy się na podłogę z paneli, powinniśmy odczekać min. 7 dni, aby przystąpić do dalszego działania – radzi Radosław Marciniec z ARSANIT. A tym działaniem jest dobór właściwych podkładów.
Podkłady
To one pomogą nam w idealnym „dopasowaniu” paneli do posadzki. Dzięki nim nasza podłoga będzie dobrze przylegać do podłoża, a wnętrza zyskają właściwą izolację akustyczną i termiczną. Do wyboru będziemy mieć produkty naturalne, takie jak korek czy tektura falista oraz sztuczne, mi.in. wyroby polistyrenowe czy polietylenowe pianki. Niestety, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Przykładowo, piankę możemy kupić po stosunkowo niskiej cenie, ale produkt słabej jakości szybko straci swoje właściwości i po pewnym czasie przestanie pełnić funkcje izolacyjne. Dlatego przy wyborze najlepszego podkładu, warto sugerować się zarówno jego głównym przeznaczeniem (ochroną akustyczną lub termiczną), jak i rekomendacją producenta paneli. Nie zapominajmy również, że przed jego położeniem, posadzkę należy pokryć folią paroizolacyjną zabezpieczającą przed wilgocią. Nie pozostaje nam nic więcej, jak wziąć się do pracy, a potem… cieszyć się wymarzoną podłogą.

SIlikon do łazienki. Czym najlepiej uszczelnić wannę?Perfekcyjnie wykończona łazienka musi nie tylko elegancko wyglądać, ale również być idealnie zabezpieczona przed szkodliwym działaniem wody. Należy więc zadbać o punkty styku ścian i podłoża z armaturą oraz ceramiką sanitarną. Właściwe uszczelnienie tych miejsc uchroni je przed wilgocią, a tym samym ocali przed pojawieniem się pleśni, grzybów oraz zacieków.

Czytaj więcej: SIlikon do łazienki. Czym najlepiej uszczelnić wannę?

Jak dbać o ceramikę łazienkową?Ceramika to bardzo trwały materiał, ale by zachować ich estetyczny wygląd wymaga systematycznej i odpowiedniej konserwacji. Choć preparaty przeznaczone do usuwania uporczywych osadów charakteryzuje wysoka skuteczność działania, przy częstym stosowaniu mogą one uszkodzić szkliwioną powłokę ceramiki. Jak więc chronić łazienkowe sanitariaty?

Czytaj więcej: Jak dbać o ceramikę łazienkową?

Dobieramy natrysk do kabiny prysznicowej, źródło: jonispear.comPodjęcie decyzji o wyposażeniu łazienki w wannę lub kabinę prysznicową to tylko początek zmagań, z jakimi przychodzi nam się mierzyć podczas urządzania wnętrza. Aby pomimo różnych preferencji i przyzwyczajeń domowników, zapewnić każdemu z nich wygodne funkcjonowanie, warto zrezygnować ze standardowych, gotowych rozwiązań i zastąpić je dopasowanym oraz komfortowym zestawem. Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę?

Czytaj więcej: Natrysk w kabinie prysznicowej. Jak go właściwie dobrać?

Jak segregować odpady?Pamiętajmy, że przed wyrzuceniem opakowania należy je odpowiednio oczyścić. Makulatura nie powinna być zatłuszczona i zabrudzona – jeżeli jest zanieczyszczona powinna zostać umieszona w pojemniku na odpady zmieszane. Czyste i suche odpady są nie tylko dużo bardziej wartościowe, ale przede wszystkim bezzapachowe, więc można je przechowywać w wielu miejscach i nie trzeba ich codziennie wyrzucać do kontenera.

Czytaj więcej: Jak segregować odpady?

Nieopublikowane

Segregowanie odpadówOd lipca segregowanie odpadów zacznie się opłacać. W niektórych gminach za wywóz posegregowanych zapłacimy o wiele mniej niż zmieszanych. Zachęcamy do sortowania odpadów oraz podpowiadamy, jak łatwo i praktycznie urządzić własny system do segregacji w domu.

Czytaj więcej: Segregowanie odpadów

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: