Brodzik powinien służyć latami, być bezpieczny i tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki. Musi też być praktyczny i zapewniać odpowiednią izolację podłogi przed wilgocią.

Równie ważna przed podjęciem decyzji o zakupie jest odpowiedź na pytanie:  kto będzie z niego korzystał? Warto zastanowić się także nad materiałem, kształtem, rozmiarem, łatwością utrzymania w czystości. Tylko zintegrowanie tych wszystkich elementów gwarantuje nam spełnienie naszych oczekiwań.

Jak dobrać brodzik do łazienki?Jak dobrać brodzik do łazienki?


Dla młodszych i starszych

Osobom młodym i aktywnym przyda się brodzik, który jest łatwo utrzymać w czystości, wytrzymały, prosty w formie i dostosowany do aranżacji łazienki. W przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych konieczna jest instalacja brodzika bezprogowego lub bardzo płytkiego, najlepiej z wykończeniem przeciwpoślizgowym na dnie.

Jak wskazują badania Instytutu Reinholda z Frankfurtu nad Menem jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy poczujemy pierwsze oznaki zbliżającej się starości. Przystosowanie łazienki do towarzyszącego tym zmianom ograniczenia sprawności decyduje często o tym, jak długo będziemy mogli żyć niezależnie od pomocy innych. Doskonałym przykładem produktów, które to umożliwiają są brodziki o płaskiej powierzchni, która nie tyko umożliwia łatwy dostęp do prysznica (np. dla osób na wózkach), ale także nieograniczoną swobodę ruchów pod strumieniem wody. Zastosowanie specjalnej powierzchni antypoślizgowej zapewnia przy tym poczucie bezpieczeństwa.

Powrót do stali emaliowanej

Brodziki wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Coraz częściej stosuje się produkty ze stali emaliowanej, która jest dzisiaj ponownie doceniana ze względu na swoje walory ekologiczne i łatwość utrzymania w czystości. Klienci świadomi ekologicznych aspektów dokonywanych wyborów z pewnością docenią fakt, że stal emaliowana jest w 100% produktem pochodzenia naturalnego. Stal połączona z emalią (która jest szkliwem powstałym na bazie minerałów takich jak kwarc i boraks) doskonale wpisuje się w koncepcję wyposażenia łazienki przy pomocy szlachetnych, naturalnych materiałów takich jak ceramika i kamień, bez zbędnego, „sztucznego” plastiku.

Bardzo ważne jest, aby wybór materiału był oparty o najnowszą wiedzę. Opublikowane ostatnio po raz kolejny badania TÜV Rheinland wskazują jednoznacznie, że we współczesnej łazience trzeba przede wszystkim unikać stosowania powierzchni prysznicowych wyłożonych płytkami ceramicznymi i wyposażonych w tzw. odpływ liniowy. Są one po prostu bardzo trudne do utrzymania w czystości  ze względu na fugi wypełniające szczeliny między płytkami. W tych miejscach łatwo gromadzą się zanieczyszczenia i bakterie, które jest bardzo trudno usunąć nawet przy pomocy silnych środków chemicznych. Najlepsze walory użytkowe mają wedle tych badań powierzchnie prysznicowe wykonane ze stali emaliowanej.

Jak dobrać brodzik do łazienki?Jak dobrać brodzik do łazienki?

Kształt i rozmiar

Na rynku wyposażenia łazienek możemy spotkać wiele rodzajów brodzików. Poczynając od półokrągłych, okrągłych, kwadratowych, prostokątnych, a kończąc na pięciokątnych. Brodziki półokrągłe zajmują mniej miejsca niż brodziki kwadratowe i prostokątne. Z kolei różnorodność kształtów oraz rozmiarów brodzików prostokątnych oraz kwadratowych pozwala na ich idealne dopasowanie do pozostałego wyposażenia łazienki. Standardowe wymiary brodzików to najczęściej 80×80, 90×90 lub 100×100 cm. Na rynku dostępne są również modele znacznie większe – o szerokości nawet 180 cm.

Nie bez znaczenia pozostaje także głębokość brodzika od kilku do parudziesięciu centymetrów. Dużą popularnością cieszą się obecnie płaskie brodziki, montowane w płaszczyźnie podłogi, które są funkcjonalne, a ich estetykę można połączyć z resztą wystroju wnętrza. Warto pamiętać o tym, że jeśli zdecydujemy się na zastosowanie brodzika zlicowanego z płaszczyzną podłogi, to musimy mieć strop o odpowiedniej grubości. Dla uniknięcia niepotrzebnego ryzyka najlepiej stosować rozwiązania systemowe.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: