Kiedy rozmieszczenie typowych grzejników w domu bywa problemem na pomoc przychodzi ogrzewanie podłogowe lub kanałowe. Problem ten pojawia się zwykle w pomieszczeniach otwartych i z dużymi przeszkleniami.

Podłogówka czy ogrzewanie kanałowe?

Otwarta przestrzeń w domu nadaje mu wrażenie przestronności, lekkości, umożliwia kreatywne wykorzystanie mebli. W otwartej przestrzeni brakuje jednak miejsca na naścienne grzejniki. Z tego powodu najlepiej sprawdza się tu ogrzewanie podłogowe, ewentualnie w połączeniu z eleganckim grzejnikiem dekoracyjnym, umieszczonym na przykład na ściance działowej w przedpokoju. Ogrzewanie ukryte w podłodze nie zaburza przestrzeni, jest wygodne, pozostawia wnętrze dostępnym do swobodnej aranżacji.

Wodne ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Wybór sposobu ogrzewania podłogowego budzi jednak wiele wątpliwości inwestorów – czy lepsze będzie wodne ogrzewanie podłogowe, czy jednak zamontować grzejniki ukryte w podłodze (tzw. grzejniki kanałowe). Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Oba sposoby ogrzewania można stosować oddzielnie lub łączyć w jednej instalacji. Na co się zdecydować?
Podłogówka czy ogrzewanie kanałowe?

Jaka podłoga, takie ogrzewanie

Wybór metody ogrzewania podłogowego w dużej mierze zależy od tego, jakim materiałem planujmy wykończyć podłogi. Wodne ogrzewanie podłogowe stawia w tym zakresie pewne ograniczenia, ponieważ sprawne funkcjonowanie podłogówki wymaga zastosowania materiału wykończeniowego o dobrych parametrach przewodzenia ciepła.

Najlepiej na podłogówce sprawdzają się wszelkiego rodzaju płytki, terakota lub kamień naturalny. Wielu inwestorów obawia się odczucia chłodu pod stopami przy zastosowaniu tego typu materiałów, jednak ogrzewanie podłogowe niweluje ten efekt. Jeśli chodzi o wykończenie podłogi innymi materiałami, należy zachować ostrożność. Na podłogówce można układać jedynie niektóre rodzaje drewna, paneli czy wykładzin.

Jeśli chodzi o zastosowanie grzejników kanałowych, materiał wykończeniowy podłogi nie stanowi żadnego ograniczenia. Dlatego jeśli na podłodze preferujemy drewno, chcemy rozłożyć duży dywan lub wykładzinę, powinniśmy zdecydować się na ogrzewanie kanałowe. Grzejniki rozmieszczone zostają wówczas w podłodze wzdłuż okien tarasowych i nie przeszkadzają w ich swobodnym otwieraniu. Grzejnik przykryty jest kratką maskującą, która może być wykonana z różnych odmian drewna, ze stali nierdzewnej lub aluminium. Istnieje możliwość zamówienia kratki z surowego drewna i wykończenia jej razem z podłogą, tak aby idealnie dopasowana była kolorem i rodzajem lakieru do całości parkietu.

Zalety podłogówki

Poza wymierną oszczędnością energii, jest dyskrecja. Instalacja ukryta pod podłogą jest całkowicie niewidoczna. Nie wymaga konserwacji ani czyszczenia. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, które narażone są na często występujące zabrudzenia podłogi, nanoszenie błota i wilgoci z dworu. Na pewno warto zastosować płytki i instalację ogrzewania podłogowego bezpośrednio przy wejściu, w łazience, w przedpokoju oraz w kuchni. W tych pomieszczeniach wygodna do mycia i szybko schnąca podłoga jest wielkim udogodnieniem, a brak grzejników pozwala dowolnie rozmieścić zabudowę szaf w przedpokoju i w kuchni.

Podłogówka czy ogrzewanie kanałowe?

Podłogówka czy ogrzewanie kanałowe?

Zalety grzejników kanałowych

Duże powierzchnie przeszklone to przysłowiowa „pięta achillesowa” ogrzewania domu. Okna tarasowe wyglądają pięknie, jednak budynek traci przez nie dużo cennego ciepła. Przy niskich temperaturach możemy odczuwać nieprzyjemny chłód bijący od szyb, często występuje również efekt „pocenia szyby” – czyli osadzania się pary wodnej na jej wychłodzonej powierzchni. Problemy te rozwiązuje umieszczenie wzdłuż okien grzejników kanałowych, które nadmuchując ogrzane powietrze na szybę, szybko niwelują te problemy. Latem, kiedy grzejniki kanałowe są wyłączone, można zastąpić kratkę maskującą litą pokrywą i zabezpieczyć grzejnik, tak aby nie zbierały się w nim zabrudzenia. Natomiast zimą, kiedy grzejniki pracują, kratek nie można zakrywać. Nie stawiamy na nich kwiatów ani mebli, osłabia to bowiem wydajność.

Wady i zalety obu typów ogrzewania

Zarówno wodne ogrzewanie podłogowe, jak i grzejniki kanałowe mają swoje wady i zalety. W zależności od preferencji i planów związanych z wykończeniem wnętrza, można zastosować jedno z tych dwóch rozwiązań lub połączyć oba w jednej instalacji. Często stosowanym rozwiązaniem jest układ z wykorzystaniem podłogówki w części wykończonej terakotą (przedpokój, kuchnia) oraz grzejników kanałowych w części wykończonej drewnem (jadalnia i salon). Warto skorzystać z oferty producenta ogrzewania, który kompleksowo oferuje wszystkie elementy systemu i obejmuje je wspólną gwarancją.


Problem


Ogrzewanie podłogowe


Ogrzewanie kanałowe


Estetyka


Instalacja jest całkowicie niewidoczna

Kratki maskujące umieszczone w podłodze, można dopasować wygląd kratek do wykończenia podłogi
Wykończenie podłogi


Materiały dobrze przewodzące ciepło (np. płytki, kamień, ewentualnie drewno/panele przystosowane do montażu na ogrzewaniu podłogowym)

Dowolne
Warunki instalacji


Izolacja stropu, wylewka jastrychowa z wodną instalacją rurową

Strop o grubości minimum 8-10 cm umożliwiający wkucie wanny grzejnikowej
Bezwładność cieplna


Duża bezwładność cieplna, podłogówka powoli reaguje na zmianę temperatury we wnętrzu

Mała bezwładność cieplna, grzejniki szybko reagują na zmianę temperatury we wnętrzu, szybko nagrzewają pomieszczenie, zwłaszcza jeśli wybierzemy model wyposażony w wentylator
Metoda oddawania ciepła


Radiacja – ciepłe powietrze rozchodzi się równomiernie nad całą powierzchnią podłogi

Konwekcja – dyfuzja ciepłego powietrza
Efekt ciepłej podłogi


Przyjemne odczucie ciepła pod stopami


Brak
Oszczędność energii


Około 12% mniejsze zużycie energii niż w przypadku grzejników

Większe w porównaniu z podłogówką zużycie energii
Konserwacja i czyszczenie


Nie wymaga konserwacji, nie brudzi się,  nie przeszkadza w myciu podłogi


Drobne zanieczyszczenia wpadają przez kratki do wnętrza wanny grzejnikowej, wymagane regularne odkurzanie i czyszczenie grzejnika
Okna tarasowe

Swobodne otwieranie okien

Nie niweluje efektu „zapacania” okien i chłodu bijącego od szklanej powierzchni


Swobodne otwieranie okien

Konwekcja ciepłego powietrza pod oknem zapobiega osadzanie się pary wodnej, niweluje efekt chłodu

 

Opcja chłodzenia

 

Możliwa Możliwa przy zastosowaniu odpowiedniego modelu grzejnik

źródło: Purmo

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: