Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?Według raportu GUS Polacy wydają aż 20% miesięcznego budżetu na użytkowanie mieszkania, z czego ponad połowa przeznaczona jest na nośniki energii. Szukanie oszczędności w kosztach ogrzewania może więc znacznie poprawić nasze finanse. Jak wpłynąć na bilans energetyczny domu, by zaczął on przynosić realne oszczędności?

Kompleksowo

Najlepszą metodą na ograniczenie strat ciepła są działania kompleksowe, takie jak: odpowiednie docieplenie budynku, wymiana nieszczelnych okien, montaż nowoczesnego kotła grzewczego i modernizacja instalacji. To jednak często duże inwestycje – bardzo kosztowne, a niejednokrotnie też niezależne od nas samych. Są jednak pewne czynności, które możemy wykonać niewielkim kosztem, a skutecznie.

Przed sezonem – samodzielnie

1. Sprawdź szczelność drzwi i okien
Tuż przed początkiem sezonu grzewczego należy wymienić zniszczone uszczelki i wyregulować zawiasy, żeby skrzydła drzwiowe i okienne dobrze się domykały, nie wpuszczając tym samym do środka zimnego powietrza.

2. Odpowietrzaj grzejniki
Nieużywane w sezonie letnim kaloryfery, mogą nie nagrzewać się równomiernie, co najprawdopodobniej oznacza ich zapowietrzenie. Rozwiązaniem w większości przypadków jest delikatne odkręcenie zaworów odpowietrzających i wypuszczenie zbędnego powietrza, które mogło dostać się do instalacji. Jeśli to nie zadziała, należy skonsultować się z fachowcem w celu zrównoważenia hydraulicznego instalacji. Być może grzejniki nie są już sprawne.

3. Sprawdź izolację rur
Aby zapobiec nadmiernemu wychładzaniu wędrującej od źródła ciepła do grzejników wody, należy zadbać o prawidłową izolację rur (szczególnie w nieogrzewanych pomieszczeniach). Otulina jest bardzo istotnym elementem CO, który wpływa na ograniczenie strat ciepła, tym samym zmniejszając koszty ogrzewania.   

Przed sezonem – z pomocą fachowca

4. Kontroluj kocioł
Jeśli posiadamy kocioł grzewczy, obowiązkowa jest coroczna wizyta serwisanta, który sprawdzi, czy urządzenie pracuje prawidłowo. To działanie nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim służące naszemu bezpieczeństwu. Instalator sprawdzi, czy kocioł funkcjonuje poprawnie, a także, w razie potrzeby dokona stosownych regulacji. W przypadku tradycyjnych pieców przyda się wizyta zduna.

5. Zadbaj o czyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominów
Konieczne są także okresowe przeglądy przewodów kominowych. Poprawia to wydajność spalania paliwa, na którym pracuje nasz piec lub kocioł, zmniejszając jednocześnie zagrożenie zaczadzeniem.

6. Ustaw odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach
Najczęściej nowe instalacje wyposażone są już w regulatory, które dają możliwość nastawienia temperatury o określonych porach dnia i nocy. Jeśli nie, zawsze istnieje możliwość zamontowania termostatu przy grzejniku lub zmniejszenie temp. na piecu podczas naszej nieobecności lub w nocy. Szacuje się, że obniżenie o jeden stopień temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach, przyczynia się do kilkuprocentowego obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną, co może przełożyć się - w zależności od powierzchni -  nawet na kilkusetzłotowe oszczędności rocznie.

W sezonie

7. Nie zasłaniaj grzejników i głowic termostatycznych
Swobodna cyrkulacja powietrza zwiększa komfort i poprawia zdolność przekazywania ciepła. Grzejniki zostały stworzone do optymalnego oddawania ciepła bez przeszkód, a przysłonięcie ich szafą, sofą, zasłonami, „kurzem” lub rozwieszonym praniem, znacznie ten przepływ powietrza utrudnia i powoduje straty ciepła nawet rzędu 20%. Nie wolno także wieszać niczego na głowicach termostatycznych – one też powinny być odsłonięte.

8. Wietrz mieszkanie rozsądnie
Nie otwieraj okien na długi czas przy włączonym ogrzewaniu. Wietrzenie powinno być krótkie i intensywne (np. do 10 minut), w dodatku przy zakręconym zaworze na grzejniku. Dzięki temu wygenerowane przez kaloryfer ciepło, nie ucieka z mieszkania. Jednocześnie wietrzenie wpływa na nasze dobre samopoczucie.

9. Zasłaniaj okna po zmroku
Opuszczanie żaluzji i rolet oraz zaciąganie zasłon znacznie utrudnia ciepłu ucieczkę z mieszkania.

10. Grzej bardziej siebie niż mieszkanie
Noszenie w domu ciepłych skarpet, kapci czy swetra pozwala na obniżenie temperatury w pokojach o 1-2 stopnie. Wydaje się, że to niewiele, ale w skali sezonu przynosi zauważalne zyski.

źródło: AFRISO

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: