Grzejniki radiacyjne natomiast są najdroższe, ale za to komfort cieplny, który dostarczają, jest porównywany do tego, jaki dają standardowe grzejniki z wodnego systemu C.O.
Czym różnią się te 3 sposoby przekazywania powietrza, jakie mają wady i zalety, a w końcu ile kosztują?
Konwektory wykorzystują efekt unoszenia się ciepłego powietrza ogrzanego przez element grzewczy, które wydostając się z urządzenia powoduje przemieszczanie się mas powietrza znajdującego się w całym ogrzewanym pomieszczeniu. Zjawisko to, zwane cyrkulacją, umożliwia szybkie ogrzanie pomieszczenia. Niestety zjawisko cyrkulacji dotyczy też kurzu, pyłków i roztoczy w ogrzewanym powietrzu w pomieszczeniu oraz ich osiadanie w bezpośrednim otoczeniu urządzenia (ważne szczególnie dla alergików i astmatyków). Z kolei największą zaletą konwektorów jest to, iż są najtańsze.
Promieniowanie to drugi ze sposobów przekazywania ciepła przez grzejniki elektryczne. W przeciwieństwie do konwektorów, promienniki zapewniają silniejsze odczucie ciepła przy użyciu tej samej ilości energii, zdecydowanie zwiększając nasze poczucie komfortu. Grzejniki promieniujące wykorzystują w swej pracy efekt frontalnego emitowania termoelektrycznych fal cieplnych, swym charakterem zbliżonych do promieniowania słonecznego lub ciepła wytwarzanego przez kominek. Promieniowanie to rozprzestrzenia się w linii prostej, pozwalając na przejmowanie wytworzonego ciepła przez nas samych oraz przedmioty z naszego otoczenia, zapewniając również niewielką różnicę temperatur między podłogą a sufitem. Ich kolejną przewagą nad konwektorami jest to, że lepiej nagrzeją wysokie pomieszczenia. Mimo, że promienniki są droższe lub dużo droższe od konwektorów.
Radiacja to najmłodsza, najnowocześniejsza, ale i najdroższa technologia. Radiatory w swej pracy kontrolują inercję cieplną pomieszczenia, wykorzystując przy tym wszystkie zalety promieniowania cieplnego oraz naturalnej konwekcji. Grzejniki te emitują łagodne i otaczające ciepło w całym ogrzewanym pomieszczeniu. Wykonane ze specjalnych materiałów, wykorzystują całą powierzchnię obudowy, by reagować bardzo szybko i efektywnie na każdą zmianę temperatury w pomieszczeniu. Komfort cieplny, który dostarczają, jest porównywalny z komfortem, jaki daje nam standardowo stosowany wodny system Centralnego Ogrzewania.
AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…