jak zrobic symulacje kredytu hipotecznego krok po kroku

Kupno własnego mieszkania czy wybudowanie domu jednorodzinnego to marzenie wielu osób pragnących całkowitej niezależności. Ceny wynajmu lokali dynamicznie wzrastają ? zarówno w większych aglomeracjach, jak i mniejszych miejscowościach. Na zakup ?czterech kątów? za gotówkę mogą pozwolić sobie jednak tylko nieliczni, dlatego większość prywatnych inwestorów decyduje się na pomoc ze strony banku. Kredyt hipoteczny to poważne obciążenie dla domowego budżetu przez kilkadziesiąt lat, dlatego należy wybrać najbardziej korzystną dla siebie ofertę. Jak to zrobić? Wystarczy przeprowadzić symulację kredytu mieszkaniowego.

Kredyt hipoteczny ? na co można go wziąć?

W pierwszej kolejności warto rozwiać wszelkie wątpliwości związane z celem, na jaki można wziąć kredyt mieszkaniowy. Okazuje się bowiem, że za pozyskane środki z banku kupimy nie tylko mieszkanie czy dom w stanie deweloperskim. Pieniądze z kredytu mieszkaniowego równie dobrze można przeznaczyć na zakup lokalu z rynku wtórnego, zakup działki budowlanej, refinansowanie wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe, np. zakup materiałów budowlanych czy remont. W banku, wraz z wnioskiem kredytowym, należy przedstawić kompletną dokumentację planowanego przedsięwzięcia razem z kosztorysem. Kredytodawca w ten sposób upewnia się, że środki finansowe zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem.

Kredyt mieszkaniowy ? jak wybrać najlepszy?

Zaciągniecie kredytu hipotecznego opiewającego na kilkaset tysięcy złotych to odważna decyzja, która powinna być bardzo wnikliwie przeanalizowana. Należy bowiem pamiętać, że zwracamy bankowi należność kapitałową powiększoną o odsetki, a całość spłacamy w miesięcznych ratach. Te z kolei nie powinny zaburzać płynności finansowej gospodarstwa domowego, co zresztą bierze pod uwagę bank przy weryfikacji potencjalnych kredytobiorców. Co ważne, należy jednak zrobić wszystko, aby nie przepłacić. Różnice w kosztach kredytów hipotecznych w perspektywie okresu ich spłaty wynoszącego średnio 25-35 lat w zależności od wybranych ofert bankowych mogą być kolosalne. Dlatego też przed podjęciem pierwszych działań związanych z wzięciem ?hipoteki? warto skorzystać z porównywarki i symulacji kredytu hipotecznego, jak również oszacować swoją zdolność kredytową.

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Zanim przystąpimy do symulacji kredytu mieszkaniowego, warto obliczyć wysokość kredytu, na jaki nas stać w obecnej sytuacji finansowej. W sieci znajdziemy kalkulatory zdolności kredytowej, dzięki którym szybko i sprawnie można oszacować, jaki kredyt hipoteczny znajduje się w zasięgu naszych rzeczywistych możliwości.

Przy obliczaniu tej wartości bierze się pod uwagę kilka czynników, wśród których można wymienić:

  • wysokość miesięcznych dochodów,
  • liczbę osób w gospodarstwie domowym,
  • miesięczne koszty utrzymania,
  • inne zobowiązania finansowe (pożyczki, alimenty etc.).

Należy jednak pamiętać, że otrzymany wynik jest tylko szacowaną wartością, która pomoże w dalszej części przygotowań do wzięcia kredytu na mieszkanie.

Czym jest symulacja kredytu hipotecznego?

Symulacja kredytu hipotecznego zazwyczaj jest elementem oferty kredytowej przedstawianej przez banki czy pośredników. Zawiera ona wszelkie informacje dotyczące całkowitych kosztów kredytu oraz planu spłaty zobowiązania. Co ciekawe, jeśli chcemy wstępne sprawdzić wysokość wydatków związanych z zaciągnięciem kredytu na dom czy mieszkanie, obecnie można to zrobić bez wychodzenia z domu. Pomoże w tym funkcjonalne narzędzie ? symulator kredytu online ? które jest łatwe w obsłudze i pozwala zrobić wstępne rozeznanie przed zwróceniem się do doradcy finansowego.

Porównywarka kredytów hipotecznych

Symulację kredytu hipotecznego należy rozpocząć od bardzo ważnego kroku, jakim jest sprawdzenie i porównanie ofert poszczególnych instytucji finansowych. W tym celu warto skorzystać z opcji, jakie daje nam ranking kredytów hipotecznych. Na dedykowanej stronie internetowej wystarczy wpisać najważniejsze parametry dotyczące kredytowania ? cenę nieruchomości, planowaną kwotę kredytu, okres spłaty oraz cel zobowiązania. Po uzupełnieniu wszystkich zmiennych, naszym oczom ukaże się lista ofert bankowych. Powinny one zawierać wszelkie niezbędne dane, w tym o marży banku, pobieranej prowizji, oprocentowaniu i o wysokości miesięcznej raty kredytu.

Symulator kredytu online ? jak działa?

Skorzystanie z porównywarki kredytów hipotecznych okazuje się bardzo pomocne przy bardziej szczegółowych obliczeniach towarzyszących symulatorowi kredytu hipotecznego. Za jego pośrednictwem można bowiem dokonać pełnego zestawienia miesięcznych opłat ratalnych oraz sprawdzić całkowity koszt kredytowania. Raty z kolei są analizowane pod względem ich wartości, a dokładniej stosunku należnego kapitału (długu) do odsetek.

Parametry potrzebne do symulacji kredytu hipotecznego to najczęściej:

  • wartość nieruchomości,
  • kwota kredytu,
  • oprocentowanie,
  • okres spłaty,
  • typ rat: równe lub malejące.

Wysokość rat równych nie ulega zmianie, o ile oprocentowanie również pozostaje na tym samym poziomie. Co prawda zmienia się stosunek kapitału do odsetek, jednak wysokość pierwszej i ostatniej miesięcznej raty jest taka sama. Na wysokość rat malejących natomiast składa się dokładnie tyle samo kapitału, ale wprost proporcjonalnie do malejącego długu, maleją również odsetki, dlatego też ostatnia rata może być niższa od pierwszej nawet o ponad 50%.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem