Autor: Aneta Demianowicz
Źródło: Skill

Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując kosiarkę. Czy cena powinna być jedynym wyznacznikiem naszego wyboru? Co zatem wziąć pod uwagę podejmując decyzję o kupnie konkretnego modelu kosiarki?

Jaką kosiarkę kupić?

Szerokość koszenia i moc silnika

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na powierzchnię trawnika, jaki będziemy kosić. Im większy trawnik, tym szersza powinna być szerokość koszenia kosiarki - przede wszystkim ze względu na komfort koszenia.

Kosiarki o szerokości koszenia 33-40 cm przeznaczone są do ogrodów o powierzchniach do 200 m², zaś do większych terenów, ale nieprzekraczających 400 m², poleca się urządzenia o szerokości koszenia 43-46 cm.

Do wielkości trawnika powinna być odpowiednio dobrana moc silnika kosiarki - ten parametr decyduje o wydajności i wytrzymałości kosiarki. Im szersza kosiarka, tym większą powinna mieć moc.

W kosiarkach o szerokości koszenia 33 cm silnik powinien posiadać moc określoną na minimum 1000 W, dla 39 cm jest to około 1300-1500 W, dla 40-43 cm - 1600 W, a dla urządzeń o szerokości koszenia 46 cm-1800 W.

Kosiarka ręczna, elektryczna czy spalinowa?

Kosiarka ręczna. To dobry wybór tylko wtedy, kiedy trawnik, który zamierzamy kosić jest mały - jego powierzchnia nie przekracza 100 m².Te kosiiarki to najtańsze kosiarki dostępne na rynku. Są również tanie w eksploatacji, choćby z tego względu, że nie trzeba ich podłączać pod żadne źródło zasilania.

Kosiarka elektryczna. Producenci takich kosiarek zalecają je do koszenia trawników o powierzchni ok. 500 m². Wynika to z ograniczenia, jakim jest dostępność źródła zasilania. Szerokość robocza takiej kosiarki wynosi maksymalnie 40 m, a wraz ze wzrostem długości kabla spada napięcie.

Kosiarka spalinowa. Te kosiarki polecane są do koszenia dużych powierzchni, nie tylko ze względu na dużą moc silnika (do 5,5, KM), ale również z powodu większej niż w kosiarkach elektrycznych szerokości koszenia - nawet ponad 50 cm.

Oprócz kosiarek do koszenia trawy można wykorzystać kosy spalinowe (zwykle wykorzystywane do podkaszywania lub koszenia nierównych powieżchni niż koszenia trawników wokół domu) bądź traktorki do koszenia trawy, które wykorzystywane są do koszenia dużych powierzchni (szerokośc koszenia w takim traktorku wynosi ponad 100 cm).

Wygoda użytkowania

Dobra kosiarka powinna być zwrotna, aby łatwo można było ją przemieszczać. Najlepiej, jeśli jej kierownica posiada regulowaną wysokość, dającą dostosować się do wzrostu użytkownika. Wówczas z urządzenia może korzystać nie jedna osoba, ale kilka, gdyż kosiarka równie dobrze prowadzić będzie się osobie zarówno o wzroście 150, jak i 180 cm. Materiał, z którego wykonana jest kierownica musi być na tyle sztywny, aby kosz pełen ściętej trawy nie powodował jej zniekształcania.

Jeśli zakładamy, iż kosiarkę będziemy musieli przewozić lub też nie mamy zbyt wiele miejsca na jej przechowanie, powinniśmy rozważyć zakup urządzenia ze składaną kierownicą. Wówczas zwróćmy uwagę na to, jak jest zamontowana – jeśli posiada tzw. motylki do odkręcania, jej składanie będzie trudniejsze niż w przypadku modeli z rączką mocowaną na klipsy.

Na prawidłowe przemieszczanie się kosiarki mają również wpływ jej koła. Te najlepszej klasy posiadają łożyska kulkowe i miękki bieżnik, co znacznie poprawia jakość prowadzenia urządzenia, niezależnie od podłoża czy ukształtowania terenu ogrodu.

Warto także sprawdzić, czy wybrana kosiarka posiada regulowaną wysokość koszenia. Podstawowe urządzenia mają regulację śrubową, co oznacza, że przy zmianie wysokości koszenia musimy z każdego koła wykręcić śrubę i zamocować ją na żądanej wysokości. Lepsze modele posiadają regulację centralną, gdzie za pomocą jednej dźwigni, w prosty i szybki sposób zmieniamy wysokość koszenia całego urządzenia.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: