Mieszanki traw na trawnik powinno się dobierać uwzględniając jego późniejsze przeznaczenie. Niezależnie jednak od tego na jaki typ się zdecydujemy, pamiętać trzeba, aby wybierać tylko te zestawy, które posiadają Świadectwo Kwalifikacji, przyznawane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Jaki gatunek trawy na trawnik przed domem?

Dlaczego mieszanki? Trawniki powstałe z siewu mieszanek różnych odmian traw mają lepsze cechy użytkowe niż te, które są siane z jednego rodzaju.

Trawnik ozdobny

Najpopularniejsze gatunki traw ozdobnych to: kostrzewa czerwona kępowa, życica trwała, wiechlina łąkowa, mietlica pospolita i rozłogowa. Odmiany te pozwajają stworzyć bardzo estetyczny trawnik. Są jednak mało odporne na uszkodzenia, wymagają pieczołowitej pielęgnacji.

Regenerując taki trawnik po zimie należy przeprowadzić zabiegi aeracji i wertykulacji. Pierwsze koszenie po zasianiu trawy należy przeprowadzić, gdy źdźbło trawy osiągnie 8-10 cm.  W czasie trwania okresu wegetacji murawa powinna mieć długość między 4 a 6 cm. Warto pamiętać, aby nie skracać trawy o więcej niż 1/3 jej długości, ponieważ zmniejsza to jej odporność.

W sezonie darń ozdobną należy kosić od 25 do 40 razy. Trudno dostępne fragmenty trawnika, tereny wokół przeszkód czy okolice żywopłotów należy kosić za pomocą wykaszarki do wysokości identycznej jak reszta murawy.

Ozdobne rabaty dobrze jest oddzielić od trawnika za pomocą krawędziarki. Dzięki temu ogród zyska na atrakcyjności. Krawędziowanie powinno odbywać się trzy razy w roku. Dobrym zwyczajem jest regularne sprzątanie trawnika z liści i innych odpadków.

Trawnik rekreacyjny

Takie trawniki zwykle zakłada się się w parkach czy osiedlach mieszkaniowych. Taki trawnik powinno się kosić 10-20 razy w sezonie, a wysokość darni powinna wynosić 5-8 cm. Najpopularniejsze rodzaje traw wykorzystywane do takich trawników to mieszanki: kostrzewa czerwona rozłogowa i kępowa, wiechlina łąkowa, życica trwała.

Trawnik długoletni (specjlany)

Trawniki wieloletnie mają znaczenie drugorzędne i nie pochłaniają dużo czasu, a przede wszystkim nakładów finansowych. Najczęściej aranżuje się je przy drogach dojazdowych. Murawę tego typu tworzy się przez skoszenie pasa wysokiej trawy do szerokości  1,5 metra, wzdłuż drogi asfaltowej czy ścieżki żwirowej. Dzięki temu darń nie będzie wrastała w powierzchnię drogi.

Najczęściej trawnik długoletni poddaje się zabiegowi koszenia 5-6 razy w ciągu sezonu, zaś pas wzdłuż drogi można skosić do 10 razy. Częstotliwość ta może ulegać wahaniom w zależności od warunków klimatycznych. Optymalna długość trawy w tym przypadku wynosi nawet 30 cm – w części odsuniętej od drogi. Ze względu na mało znaczący charakter murawy nie zachodzi konieczność zbierania jej. Trawnik wieloletni nie wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Interwencje pielęgnacyjne przeprowadza się na nim tylko w sytuacji, gdy zaczyna wysychać lub pojawiają się na nim choroby.

W skład mieszanek takich traw wchodzą obok gatunków takich jak życice i kostrzewy, gaturnki szczególnie odporne i mało wymagające: kostrzewa owcza, kostrzewa trzcinowata, mietlica pospolita.

Pamiętajmy! Trawy posiadają także krótki okres zdolności do kiełkowania, dlatego nie powinno się wysiewać trawy kupionej w ubiegłym sezonie. Przechowywanie nasion, zwłaszcza w wilgotnym miejscu, ogranicza ich możliwości wzrostu.

Samo założenie trawnika przebiega w każdym przypadku bardzo podobnie. Wymaga przekopania ziemi, wzmocnienia jej składnikami odżywczymi, wysiania nasion (po około dwóch tygodniach) i regularnym podlewaniu. Pielęgnacja nowej darni różni się w zależności od jej przeznaczenia…

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: