Jak usunąć chwasty i mech z kostki brukowej?Chwasty i mech to utrapienie każdego posiadacza podjazdów i alejek ułożonych z kostki brukowej. Pojawiają się one w szczelinach między płytkami oraz kostką brukową, szczególnie jeśli nawierzchnia znajduje się w wilgotnym i zacienionym miejscu. Jak usunąć uciążliwe chwasty i mech z kostki brukowej?

Usunięcie mechaniczne

Najprostszą metodą jest oczywiście mechaniczne, czyli ręczne usuwanie wszystkich niechcianych roślin, które wyrastają pomiędzy szczelinami na naszych ścieżkach.  – Należy pamiętać, żeby wyrywać je wraz z korzeniami, gdyż usuwanie samej zielonej części rośliny często skutkuje jej szybkim odrodzeniem. W sprzedaży dostępne są różne narzędzia, które mogą ułatwić nam to zadanie.

Środki chemiczne

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do zwalczania chwastów, jednak należy je stosować z rozsądkiem.  Wykorzystanie silnych środków chemicznych powinno stanowić ostateczność. Należy po nie sięgać tylko wtedy, kiedy inne metody zawodzą. Stosowanie środków chemicznych w pełni pozwala nam usunąć niechciane chwasty. Należy jednak pamiętać o tym, by zachować ostrożność i nie spryskać przez przypadek innych roślin. Podczas oprysku należy używać rękawic ochronnych, a po pracy dokładnie umyć ręce.

Wypalanie

Metoda mechanicznego usuwania sprawdza się niestety tylko, gdy chwasty wyrastają pojedynczo i w małych ilościach. W przypadku intensywnego wzrostu chwastów, należy sięgnąć po bardziej radykalne rozwiązania takie jak palnik gazowy. Taka metoda sprawdza się zwłaszcza gdy naszym największym problemem jest nadmierny porost mchu. Za pomocą palnika możemy usunąć go raz na zawsze.

Oprysk ekologiczny

Alternatywą dla środków chemicznych jest przygotowanie własnego – naturalnego i zdecydowanie bardziej ekologicznego preparatu. Mieszamy ocet z wodą w proporcji 2:1 i spryskujemy otrzymanym roztworem wszystkie chwasty. Dla uzyskania lepszego efektu, możemy ten zabieg powtórzyć kilkukrotnie, stosując sam ocet. Nie należy używać w tym celu żadnych roztworów solnych, które mogą mieć negatywny wpływ na ziemię w ogrodzie oraz samą kostkę brukową.

źródło: Jadar

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem