Termoizolacja, to nie tylko ocieplenie ścian, to także wymiana okien. A jeżeli okno wyposażone zostanie w szyby zespolone, straty ciepła z domu będą jeszcze mniejsze. Na co zwracać uwagę wybierając ciepłe okna radzą nasi eksperci.

Co wpływa na teromizolację okna?

Zdecydowanie największy wpływ na właściwości termoizolacyjne okien mają szyby zespolone, a dokładnie mówiąc - ich parametry. Im lepsze parametry termoizolacyjne szyb, tym lepsze właściwości okien. Dlaczego? Ponieważ szyby zespolone zajmują największą powierzchnię w oknie. Wartość współczynnika przenikania ciepła dla okien jest wartością pochodną od współczynników szyb zespolonych i profili PVC zastosowanych w oknach. Przy czym zaznaczyć trzeba, że profile mają te parametry znacznie gorsze od parametrów szyb (nawet, jeśli profile będą pięcio-, sześcio- lub siedmiokomorowe).

Szyby jednokomorowe

Szyby dwukomorowe

Szyby zespolone - gwarancja ciepłych okien

Obecny standard szyb zespolonych jest oparty o budowę jednokomorową 4/16/4 (rys. 1) z jedną szybą termoizolacyjną. Według normy PN-EN 674 takie szyby zespolone mają współczynnik przenikania ciepła U=1,0 W/m²K. Alternatywnie w oknach można zastosować szyby dwukomorowe, o podwyższonych właściwościach termoizolacyjnych i budowie 4/18/4/18/4 (rys. 2) z dwiema szybami termoizolacyjnymi. Tylko takie zespolenie osiąga bezspornie współczynnik U=0,5 W/m²K. W wypadku mniejszej szerokości ramek dystansowych (16,14,12 mm) do osiągnięcia tego współczynnika niezbędne jest zastąpienie standardowego gazu jakim jest argon, drogim i trudnodostępnym kryptonem.

Producenci okien dysponują programem za pomocą, którego obliczyć można współczynnik przenikania ciepła U dla okna o dowolnym wymiarze i konstrukcji. Współczynnik ten zależy od kilku czynników: parametrów szyb, parametrów profili PVC oraz proporcji szyb w stosunku do całej powierzchni okien.

Jeśli więc chcemy, by termoizolacja naszych okien była jak najlepsza, musimy szukać okien, w których zostały zastosowane szyby zespolone o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła U. Poza tym, warto wybierać okna, przy konstruowaniu których kierowano się zasadą: jak największa powierzchnia szyb, jak najmniej profili PVC.

Przykładowo jednoskrzydłowe okno Forte Avante o wymiarze 1400x1400 wykonane z sześciokomorowych profili z dwukomorową szybą zespoloną U=0,5 osiąga współczynnik U=0,74 W/m²K i spełnia wymagania stawiane dla budownictwa energooszczędnego.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: