Ilość wiertarek dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać narzędzie odpowiednie dla siebie? Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, jak często i przy jakich zadaniach będziemy z niego korzystali.

Jak wybrać i kupić wiertarkę?

Profesjonalista używający wiertarki do ciężkich prac przez kilka godzin każdego dnia, potrzebuje zupełnie innego sprzętu niż nawet bardzo zaawansowany majsterkowicz. Narzędzia dla tej ostatniej grupy są bardziej przystępne cenowo od swoich profesjonalnych odpowiedników, do tego nieco prostsze w obsłudze i bardziej wszechstronne. Do drobnych prac domowych większości osób powinno wystarczyć urządzenie o mocy około 500W. Jeśli jednak pracujemy wiertarką często np. podczas remontu lub prac warsztatowych, powinniśmy rozważyć zakup bardziej zaawansowanego modelu o większej mocy.

Na co zwrócić uwagę kupując wiertarkę?

Przy wyborze sprzętu zwróćmy uwagę na kilka cech urządzenia. Między innymi, na jakość wykonania i spasowania poszczególnych części, długość przewodu zasilającego. Zapytajmy także o rodzaj i materiał, z którego wykonane są łożyska i przekładnie. To elementy, które mają znaczny wpływ na trwałość urządzenia oraz komfort pracy. Przekładnie z dobrej gatunkowo stali gwarantują, że urządzenie nie będzie tzw. jednorazówką, a trwałe łożyska toczne wydłużą żywotność mechanizmu oraz zmniejszą straty powodowane przez tarcie, co umożliwi efektywniejsze przenoszenie momentu obrotowego z silnika. Takie rozwiązania pozwolą na pełne wykorzystanie potencjału urządzenia.

Z udarem czy bez?

Większość wiertarek dostępnych dziś na rynku wyposażonych jest w funkcję udaru. Przydaje się ona w przypadku wiercenia w materiałach twardych, ale kruszących się, np. betonie lub cegle. Udar jest to montowany w narzędziach system, który służy do wytwarzania serii rytmicznych uderzeń. Najpopularniejsze wiertarki udarowe wyposażone są zwykle w tzw. udar mechaniczny zębatkowy.

Koło odbierające, fot.: TrytonŁożysko mechanizmu udarowego, fot.: TrytonObudowa słoikowa fot.: Tryton

W takich wiertarkach na wrzecionie umieszczone są pierścienie, które na powierzchni mają ponacinane specjalne stożkowo-poprzeczne występy. Po załączeniu udaru, wprawione w ruch obrotowy pierścienie trą o siebie, ślizgając się na występach. W efekcie tego ruchu przybliżają i oddalają się od siebie, w wyniku czego wiertło kruszy materiał, a następnie transportuje go na zewnątrz otworu. Aby jednak do tego doszło, osoba używająca wiertarki musi docisnąć ją do obrabianej powierzchni. Wiertarki udarowe są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy potrzebują uniwersalnego narzędzia. W zależności od potrzeb udar można włączyć lub wyłączyć. To ostatnie zróbmy koniecznie, jeśli wiercimy w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych czy też w szkle.

Dodatkowe możliwości

Wiertarka elektryczna to uniwersalny pomocnik. Można ją z powodzeniem wykorzystać także do szeregu prac innych niż wiercenie. Świetnie nadaje się np. do szlifowania drewna, usuwania rdzy z metalowych powierzchni lub polerowania. Można jej również używać do wycinania otworów w płytach gipsowych i wiórowych, a nawet w ścianach. Jeśli nie mamy pod ręką wkrętarki – za pomocą wiertarki wkręcimy też wkręty. Do tego dochodzi jeszcze możliwość mieszania farby, przygotowywanych mas szpachlowych lub kleju do płytek.

Pamiętajmy, że wiertarki przenoszą obciążenia wzdłuż osi wirnika. Dlatego wykonując czynności inne niż wiercenie, róbmy to z wyczuciem, aby nie zniszczyć urządzenia. Do ciężkich zadań jak wycinanie otworów czy mieszanie zaprawy zdecydowanie lepiej nadają się wiertarki dwubiegowe. Na pierwszym biegu, posiadają one niższe obroty, za to znacznie większą moc, dzięki czemu możemy wykonywać prace bez obawy zniszczenia narzędzia. Drugi bieg jest z kolei idealny do wiercenia.

Bogaty wybór akcesoriów

Aby efektywnie wykorzystać możliwości, jakie dają nowoczesne wiertarki, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Do wiercenia niezbędne będą wiertła. Ich typ zawsze należy dobierać do rodzaju materiału, z którym pracujemy. Do betonu, kamienia, cegły czy innych tego typu surowców, używamy najczęściej tzw. wierteł widiowych z ostrzem wykonanym z węglika spiekanego. Z kolei do drewna, w zależności od potrzeb, możemy użyć wierteł krętych, łopatkowych, puszkowych czy specjalnych otwornic. Pamiętajmy, że na wiertłach – podobnie jak na innych akcesoriach – nie warto oszczędzać.

Dokonując wyboru nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Produkty bardzo tanie najczęściej nie spełnią naszych oczekiwań i już wkrótce będziemy zmuszeni kupić je ponownie. Co gorsza, zwykle psują się w najmniej oczekiwanym momencie. Kupując produkt znanej marki i eksploatując go zgodnie z zasadami, kupujemy gwarancję niezawodności, a w dłuższym okresie korzystamy na tym cenowo. Dobrym osprzętem nie tylko pracuje się szybciej i wydajniej, ale jest też dużo trwalszy. I wbrew obiegowym opiniom – choć nie jest tani, nie zawsze kosztuje fortunę.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: