Jak wybrać okap kuchenny?Okap kuchenny to bardzo ważny element wyposażenia każdej kuchni. Jego zadaniem jest skuteczne usuwanie zapachów i nadmiaru wilgoci, powstających podczas gotowania oraz filtrowanie powietrza zbierającego się w kuchni. Odpowiedni dobrany będzie również dekoracją w naszym wnętrzu.

Rodzaje okapów

Przede wszystkim musimy zdecydować się na typ okapu. Należy rozróżnić dwa rodzaje okapów – tradycyjne i przyścienne (kominkowe). Tradycyjne mają prostą budowę, natomiast przyścienne zaskakują nowoczesnym designem.

Okapy tradycyjne to nieskomplikowane urządzenia, które mogą pracować zarówno jako pochłaniacze zapachów jak i wyciągi. Nie posiadają dodatkowych funkcji, poza sterowaniem zdalnym w niektórych modelach. Drugi rodzaj okapów, poza podstawowymi opcjami może być wyposażony również w: sensor zapachu, automatyczny włącznik i system regulacji czy wskaźniki nasycenia filtrów. Możemy również wybrać model z dodatkowo zainstalowanym oświetleniem diodowym.

Poza różnicami w funkcjonalności oba typy okapów różnią się również ceną. Najpopularniejsze okapy tradycyjne kosztują do około 400 zł, wśród urządzeń typu kominowego zainteresowaniem klientów cieszą się te w przedziale cenowym  700 – 1200 zł, chociaż ich ceny potrafią sięgać nawet 2000 zł i więcej.

Wielkość okapu

Pamiętajmy, że okap zawsze powinien być szerszy od płyty grzewczej (np. do płyty o szerokości 60 cm powinno się zastosować okap o szerokości od 70 do 90 cm). Dzięki temu wszystkie zapachy powstające podczas gotowania będą skutecznie pochłaniane lub usuwane przez urządzenie.

Głośność pracy

Warto zwrócić uwagę na głośność pracy okapu, szczególnie gdy będzie zamontowany w kuchni otwartej na salon lub gdy zwyczajnie nie lubimy hałaśliwych sprzętów. Okap pracuje najgłośniej przy największej wydajności. Za bardzo mało uciążliwy można uznać pracujący z głośnością poniżej 48 dB.

Zauważyliśmy, że klienci naszego sklepu coraz częściej decydują się na zakup okapów przyściennych, które jeszcze kilka lat temu traktowane były raczej jako designerski gadżet. Obecnie ich sprzedaż dynamicznie rośnie i w ostatnim kwartale 2012 roku zrównała się ze sprzedażą modeli tradycyjnych – tłumaczy Paweł Lisiecki, ekspert Agito.pl.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: