Użytkownicy wanien akrylowych powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach ich użytkowania, dzięki którym będą się mogli cieszyć swoją wanną przez długie lata.

 Wanna akrylowa - jak o nią dbać?

  1. Do mycia wanien akrylowych nie należy stosować środków ściernych, proszków do szorowania oraz mleczek do czyszczenia. Większość z nich zawiera kredę, która rysuje powierzchnię i po pewnym czasie zmatowi ją, a w rysach będzie osadzał się brud. Złym pomysłem jest także używanie do czyszczenia ostrych gąbek, bo i one mogą zmatowić powierzchnię akrylu. Również przy zakupie środków do czyszczenia łazienek musimy zwrócić uwagę na ich skład. Poza wymienionymi wcześniej środkami ściernymi do akrylu nie należy używać także produktów zawierających amoniak, aceton czy alkohol.
  2. Wanny akrylowe dobrze jest po kąpieli przetrzeć szmatką z mydłem w płynie bądź płynem do mycia naczyń i spłukać. Jeżeli w naszym regionie jest twarda woda, można wannę przetrzeć do sucha szmatką, by zapobiec osadzaniu się kamienia. Można również stosować chusteczki nawilżane do mycia łazienek, które dostępne są w wielu sklepach z chemią gospodarczą.
  3. Jeżeli nie mamy ochoty na codzienne mycie wanny, można zaopatrzyć się w specjalistyczne środki do mycia akrylu. Są to przeważnie żele, którymi polewamy powierzchnie akrylowe i spłukujemy po paru minutach. Środki te skutecznie usuwają osad z kamienia czy mydła. Równie skuteczne, a zdecydowanie tańsze, jest okresowe mycie wanny za pomocą ciepłej wody pomieszanej z octem lub sokiem z cytryny. Ewentualne plamy czy zabrudzenia po mydle można usunąć pastą do zębów, ale taką bez mikrogranulek. Do wszystkich tych zabiegów używać miękkich ściereczek.
  4. Należy pamiętać, że akryl to tworzywo sztuczne, które nie jest odporne na ekstremalnie wysokie temperatury, więc lepiej nie palić papierosów w łazience czy uważać z rozgrzanymi przedmiotami, takimi jak lokówka czy prostownica do włosów, gdyż mogą one trwale zdeformować powierzchnię akrylową.
  5. Należy również unikać wlewania do wanien akrylowych niektórych odczynników chemicznych, np. podczas remontu. Mogą one zmatowić lub zdeformować powierzchnię wanny. Akryl może też ulec zarysowaniu jeśli wpadną nam do wanny ostre i twarde przedmioty. Pazury zwierząt domowych mogą również pozostawić zarysowania na powierzchniach akrylowych, dlatego kąpiąc nasze domowe zwierzaki używajmy specjalnych gumowych mat do wanien.

Dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy wanien akrylowych jest taka, że wszystkie zarysowania, zadrapania, zmatowienia oraz niewielkie pęknięcia - wynikające z niedostatecznej pielęgnacji wanny akrylowej - możemy zawsze łatwo usunąć za pomocą zestawu do renowacji (papier ścierny i pasta polerska) bądź naprawczego (płynny akryl i utwardzacz). Pozwalają one na usunięcie niewielkich uszkodzeń i ponowne nałożenie warstwy akrylowej w miejscu uszkodzenia. Po właściwie przeprowadzonym zabiegu nie powinno być śladu po uszkodzeniu i ponownie można uzyskać gładką i lśniącą powierzchnią wanny.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: