Jak pielęgnować podłogę z drewna egoztycznegoPodłogi z drewna egzotycznego doskonale uatrakcyjniają wnętrza, podkreślają ich charakter i tworzą niepowtarzalny klimat. Aby jak najdłużej cieszyły oko swoim pięknem, warto właściwie o nie dbać i utrzymywać w czystości.

Najważniejsze jest regularne usuwanie drobnych zanieczyszczeń takich jak ziarna piasku. Systematyczne odkurzanie jest najodpowiedniejszą metodą utrzymywania tafli parkietowej w dobrej kondycji. Zamiatanie czy odkurzanie zapobiega gromadzeniu się drobinek, które z racji swojej twardości, działają podobnie jak papier ścierny powodując powstawanie rys. Ponadto znacznie przyśpieszają zużycie powłoki lakierniczej. Biorąc pod uwagę wytrzymałość nowoczesnych lakierów poliuretanowych, odpowiednio sprzątana podłoga drewniana może służyć nam bez konieczności przeprowadzania renowacji nawet przez 15-20 lat.

Zabezpieczanie drewnianej podłogi

Większość rodzajów drewna egzotycznego posiada dużą gęstość, która przekłada się na wysoką twardość wyprodukowanego parkietu. Różnorodność gatunków pozwala na odpowiednie dobranie drewna w zależności poziomu wilgotności powietrza czy rodzaju podkładu np. o słabej izolacji.

Metoda wykończenia podłogi drewnianej powinna zostać dobrana pod kątem wymagań użytkownika oraz intensywności użytkowania. Podłogi lakierowane wymagają mniej zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych podczas eksploatacji, co więcej są mniej podatne na wnikanie brudu i wodę. Jednak lakier powoli się zużywa, co oznacza konieczność renowacji podłogi po pewnym czasie użytkowania.

Metoda pielęgnacji polega głównie na odkurzaniu, lekkim zmywaniu półsuchym mopem oraz sporadycznym zmywaniu podłogi wodą wzbogaconą środkiem pielęgnującym zawierającym zwykle akryl lub lekkie woski tworzące cieniutką warstwę ochronną na powierzchni drewna. Natomiast podłogi olejowane są dużo bardziej wymagające, ponieważ warstwa oleju lub oleju i wosku jest warstwą odnawialną. Oznacza to z jednej strony konieczność regularnego uzupełniania preparatów, których ilość zmniejsza się w wyniku użytkowania podłogi. Z drugiej jednak strony nawet podłoga mocno obciążana, jak np. w restauracji, może być w krótkim czasie przywrócona do pierwotnego wyglądu bez konieczności szlifowania drewna.

Dla przykładu 100 m² podłogi olejowanej można wyczyścić i zaimpregnować w ciągu 4-5 godzin i już po upływie 4-6 godzin można z niej korzystać. Proces powtarzany regularnie pozwala cieszyć się pięknem olejowanej podłogi nawet przez kilkadziesiąt lat. Do codziennej pielęgnacji podłogi olejowanej powinno się stosować odpowiednie środki rozpuszczające tłuszcze, mydła pielęgnacyjne oraz mleczka zawierające delikatne rozpuszczalniki i woski uzupełniające pokrycie podłogi.

Odnawianie drewnianej podłogi

Podłogi wykonane z drewna egzotycznego tak jak inne podłogi drewniane, w przypadku konieczności, mogą być poddawane renowacji polegającej na szlifowaniu drewna, uzupełnianiu ubytków i ponownemu lakierowaniu bądź olejowaniu. Wszystkie prace wyglądają identycznie jak w przypadku podłóg wykonanych z drewna krajowego. W ofercie DLH Poland dostępna jest pełna gama produktów umożliwiających zarówno montaż jak i pielęgnację podłóg drewnianych. Gama produktów umożliwia uzyskanie różnego stopnia połysku oraz odcienia podłogi.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: