Sztukaterie - sposób na modną aranżację wnętrzSztukaterie łączą elegancję z tradycją. Dawniej zdobiły pałacowe wnętrza, dworki i kamienice. Dziś są modnym sposobem na niebanalną aranżację wnętrza.

Naturalne lub sztuczne

Sztukaterie tradycyjnie wyrabia się z gipsu albo stiuku – gipsu, imitującego marmur, z domieszką pyłu marmurowego lub drobnoziarnistego piasku. Coraz częściej, specjaliści od wykańczania wnętrz polecają sztukaterie ze styropianu i poliuretanu. Są to materiały lekkie, odporne na wilgoć i łatwe w obróbce.

Styropianowe są niedrogie, ale delikatne – łatwo je uszkodzić, dlatego zwykle stosuje się je na sufitach oraz wyższych partiach ścian. Sztukaterie z poliuretanu są droższe, ale za to trwałe. Ich zaletą jest dokładność i wyrazistość wszystkich szczegółów wzoru. Do podstawowych elementów dekoracji ścian i sufitów należą listwy i gzymsy, stiuki oraz rozety. Montaż ich jest łatwy. Należy jedynie pamiętać, że przy skomplikowanych wzorach dobrze jest przed rozpoczęciem pracy ułożyć elementy na równiej powierzchni, sprawdzić rozmiar całości i ponumerować poszczególne fragmenty.

Starannie przyklejamy

Gotowe elementy sztukaterii – niezależnie z jakiego materiału zostały wykonane – najlepiej montować na surowe tynki lub niemalowane, wygładzone powierzchnie, zagruntowane emulsją gruntującą. Cięższe sztukaterie gipsowe spaja się z podłożem klejem gipsowym. Są to suche mieszanki produkowane na bazie gipsu naturalnego, wypełniaczy mineralnych i dodatków modyfikujących. Są one plastyczne, łatwe w obróbce, odznaczają się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Lekkie sztukaterie można przykleić klejem o wysokiej elastyczności i przyczepności, np. Atlas Plus. Klej nanosimy na spód elementu packą ząbkowaną (2-8 mm), następnie przykładamy go do ściany lub sufitu i lekko dociskamy. Ewentualny nadmiar zaprawy należy usunąć zwilżoną gąbką.

Końcowe malowanie

Sztukaterie, zarówno gipsowe jak i ze styropianu lub poliuretanu, maluje się farbami emulsyjnymi lub akrylowymi. Powierzchnię wokół przyklejonego elementu należy zabezpieczyć taśmą malarską, którą odkleimy po malowaniu. Powierzchnię sztukaterii warto najpierw zagruntować farbą rozrzedzoną wodą w stosunku 1:5. Po wyschnięciu dekor maluje się po raz drugi. W przypadku sztukaterii styropianowych nie należy stosować farb, zawierających rozpuszczalniki organiczne, ponieważ mogą one rozpuścić tworzywo. Gdy nie jesteśmy pewni farby, warto wcześniej wykonać próbę na fragmencie elementu.

 

EKSPERT RADZI

Estetycznie i czysto
Joanna Złoczewska, GRUPA ATLAS

Przy montowaniu sztukaterii bardzo ważne jest właściwe przygotowanie podłoża oraz dokładne i czyste wykonanie robót.  Podłoże pod sztukaterie powinno być suche, oczyszczone z tłuszczu, resztek farb oraz wszelkich luźnych części. Ewentualne nierówności, wszelkie pęknięcia, ubytki i zagłębienia należy wyrównać.

Grubość warstwy kleju, nakładanego na elementy sztukaterii, należy dobrać tak, aby po dociśnięciu klej nie wypływał na zewnętrzną powierzchnię okleiny. Jeżeli to nastąpi, należy go zebrać gumową szpachelką, a miejsce przemyć czystą wodą przy pomocy miękkiej gąbki. Takie działania zagwarantują estetyczny wygląd przyklejonych elementów.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem