Jak wykończyć ścianę obłożoną drewnopochodną płytą budowlaną? Sposobów i rodzajów wykończeń jest bardzo dużo, a ich realizacja znacznie uproszczona dzięki właściwościom uniwersalnej płyty budowlanej.

Ściana z płyty drewnopochodnej

Ściana z płyty drewnopochodnejŚciana pokryta płytą drewnopochodną daje bardzo wiele możliwości wykończenia, a jednocześnie upraszcza cały proces robót wykończeniowych, gdyż gładka powierzchnia płyty nie wymaga dodatkowego, pracochłonnego wyrównywania czy szlifowania tak jak powierzchnia tynku. Znacznie przyśpiesza to prace wykończeniowe we wnętrzach. Dzięki wysokiej adhezyjności pły drewnopodobnych oraz  na podstawie przeprowadzonych testów i obserwacji, można  zarekomendować do zastosowania na jej powierzchni następujące rodzaje wykończeń:

  • bejce i lakiery uretanowe i poliuretanowe
  • ochronno-dekoracyjne oleje do drewna
  • dekoracyjne emalie akrylowe (po zastosowaniu odpowiedniego podkładu)
  • dekoracyjne lakiery akrylowe (po zastosowaniu podkładu jw.)
  • płytki ceramiczne
  • ścienne płytki imitujące kamień

Efektowne i modne

Zastosowanie na płycie powłok lakierniczych i bejc przeznaczonych do drewna daje bardzo interesujący efekt  pod względem estetycznym. Zostaje wyeksponowana struktura płyty i uwidoczniony rysunek włókien. Takie wykończenie może śmiało konkurować z np. okleiną korkową i jest godne polecenia zwłaszcza dla użytkowników lubiących nietypowe i oryginalne rozwiązania. Kolorowe, transparentne bejce stosowane do drewna i materiałów drewnopochodnych to zresztą bardzo modne rozwiązanie, podkreślające tak pożądaną obecnie naturalność materiałów. Pozwala ono uzyskać ciekawe, złamane odcienie kolorów.

Mniejsze płaszczyzny, takie jak elementy zabudowy, wnęki, półki, bufety czy panele ścienne można także oklejać fornirem lub laminatem HPL. W tym drugim przypadku można rekomendować skorzystanie z oferty firmy Pfleiderer, która proponuje ponad 80 dekorów laminatów HPL. Ceniącym staranne wykończenie warto polecić barwione w masie laminaty z serii SolidColour – można je frezować i łączyć pod dowolnymi kątami otrzymując efektownie wyglądające bezfugowe krawędzie stałej zabudowy i mebli.

Ściana z płyty drewnopochodnej

Ściana z płyty drewnopochodnej

Pod płytki i beton

Zdaniem Mariusza Piszczka, doradcy technicznego Pfleiderer należy podkreślić, że płyta drewnopochodna, dzięki swej odporności na zginanie i rozciąganie oraz pęcznienie pod wpływem wilgoci  stanowi bardzo dobre, stabilne podłoże pod płytki i inne okleiny ceramiczne. Zakładając, że powierzchnie z płyt MFP zostały solidnie umocowane, oraz przy zastosowaniu odpowiednich, elastycznych klejów i zapraw do fugowania możemy być pewni, że w trakcie użytkowania nie nastąpią odspojenia płytek i nie pojawią się pęknięcia fug. Krótko mówiąc, trwałością wykończenia użytkownik będzie cieszyć się przez bardzo długi czas.

Na podłożu z płyty można także zamontować z powodzeniem modne okładziny betonowe, niezależnie od tego czy są one przyklejane czy mocowane na systemie specjalnych ramek.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: