Czym wywiercić dziurę w ścianie? fot.: BoschAby wywiercić dziurę w ścianie potrzebne będzie odpowiednie narzędzie. Do wyboru mamy wiertarko-wkrętarkę bądź młot udarowo-obrotowy. Które wybrać, aby jak wiercenie proste, a półka na ścianie wisiała pewnie i stabilnie?

Wybór tak na prawdę zależy od tego, do czego i jak często będziemy używać tych narzędzi.

Do codziennych prac – wiertarko-wkrętarka

Wiertarko-wkrętarka jest narzędziem do wiercenia, rozwiercania bądź pogłębiania otworów, a także wkręcenia wkrętów, by skręcić np. meble. To urządzenie, przydatne w codziennych, drobnych remontach, powinno się znaleźć w każdym schowku z narzędziami. Bardziej wymagający użytkownicy mogą wybrać wiertarko-wkrętarki z udarem lub wiertarki udarowe, które mają większą wydajność, więc sprawdzą się w przypadku tych, którzy często wiercą w ścianach.

Do dużych remontów – młot udarowo-obrotowy

Do prac wymagających wiercenia otworów w betonie czy cegle przydadzą się natomiast młoty udarowo-obrotowe. Ich skumulowana moc szybko i bez problemu przezwycięży opór każdego materiału – niezależnie od siły nacisku wywieranej na narzędzie!

Gdy już zdecydujemy się na elektronarzędzie, musimy jeszcze wybrać odpowiednie do danej pracy i materiału wiertło.

  • Piórkowe wiertła służą do wiercenia w drewnie, koronowe – do wykonywania otworów o stosunkowo dużych średnicach.
  • Wiertła widiowe – do wiercenia w betonie.
  • Wiertła wielozadaniowe - do prac codziennych. Sprawdzą się one przy wierceniu w murze, płytkach, drewnie, cienkim metalu oraz lekkim betonie. To też optymalny wybór przy wierceniu materiałów wielowarstwowych.

Czym wywiercić dziurę w ścianie? fot.: BoschNależy pamiętać o prawidłowym zamocowaniu wiertła i zwróceniu szczególnej uwagi na oś wiercenia, czyli trzymanie narzędzia w pozycji prostopadłej do wierconej powierzchni. Zapobiegnie to ewentualnym odchyłom wiertła na boki przy wykonywanej pracy. Ważne jest również dostosowanie prędkości wiercenia i siły nacisku elektronarzędzia. W przypadku młotów udarowo-obrotowych nacisk jest zbędny, ponieważ system udarowy sam wytwarza odpowiednią siłę do przewiercenia się przez materiał.

Istotne jest również prawidłowe trzymanie elektronarzędzia dwoma rękami. Jedną powinniśmy objąć rękojeść i włączać nią młot udarowo-obrotowy, drugą natomiast należy objąć dodatkowy uchwyt umieszczony na przodzie narzędzia. Uchwyt ten musi znajdować się w pozycji równoległej do podłoża, a nie prostopadłej do niego (i równoległej do rękojeści). To zapewni nie tylko stabilność, lecz także zwiększy nasze bezpieczeństwo w czasie pracy.

źródło: Bosch

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Redakcja poleca


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /budremjmla/modules/mod_news_pro_gk5/data_sources/com_content/model.php on line 53

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /budremjmla/modules/mod_news_pro_gk5/data_sources/com_content/model.php on line 54

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /budremjmla/modules/mod_news_pro_gk5/data_sources/com_content/model.php on line 53

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail:

Zobacz także