Własny, stworzony od podstaw i projektowany zgodnie z indywidualnymi preferencjami dom to marzenie wielu Polaków. Ci, którzy mogą pozwolić sobie na taki luksus to prawdziwi szczęściarze. Nim jednak wymarzona rezydencja zacznie służyć jako rodzinne gniazdko, trzeba przejść przez szereg formalności związanych z posiadaniem własnej nieruchomości.

Nim powstanie wymarzony dom
Zakup odpowiedniej działki

Kupno działki, na której ma postać wymarzony dom, to podstawa. Często w wyborze takim pomaga zajmujące się pośrednictwem biuro nieruchomości, które na swe barki bierze wszelkie formalności związane z transakcją kupna – sprzedaży. Warto jednak samemu sprawdzić najważniejsze kwestie związane z wybraną działką. Koniecznie trzeba sprawdzić w stosownym urzędzie (gminy lub miasta) kto jest właścicielem wybranej nieruchomości oraz czy nie jest ona w jakikolwiek sposób obciążona. W urzędzie warto od razu przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego wybranej okolicy oraz zapoznać się z obowiązującymi warunkami zabudowy.

Projekt domu i pozwolenie na budowę

Po załatwieniu formalności z zakupem działki można przystąpić do prac związanych z budową domu. Te zaś zaczynają się od wyboru „katalogowego” projektu lub od jego opracowania według indywidualnych potrzeb pod czujnym okiem architekta. Każdy projekt musi uwzględniać warunki miejscowego zagospodarowania, łącząc je z oczekiwaniami i potrzebami przyszłych domowników.

Zanim projekt zostanie zrealizowany musi zostać zaakceptowany w urzędzie. Tu postępowanie jest proste. Należy przedłożyć projekt wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Dopiero po uzyskaniu takiego pozwolenia można przystąpić do prac, nad których przebiegiem czuwa zatrudniony przez inwestora kierownik budowy. On też zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z budową domu, m.in. prowadzeniem obowiązkowego dziennika budowy. To bardzo ważny dokument, gdyż na jego podstawie inspektorat budowlany wydaje zgodę na użytkowanie nowo powstałego domu.

Z firmą budowlaną należy również uzgodnić kosztorys oraz harmonogram prac. Warto przeprowadzić również małe rozpoznanie i zapoznać się z opiniami na jej temat przed podpisaniem umowy. Można zażądać również okazania dokumentów potwierdzających rzetelność i profesjonalizm takiej firmy. Wszystko to może uchronić właściciela nieruchomości przed poważnymi problemami.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: