źródło: MS więcej niż OKNA

Okresową regulację okuć należy przeprowadzić co kilka lat niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane okna. Codzienne zamykanie i otwieranie, naturalne opadanie skrzydła pod wpływem grawitacji, kurczenie się i rozszerzanie profilów powodują, ze po pewnym czasie okucia ulegają rozregulowaniu.

Regulacja i konserwacja okuć

To zjawisko naturalne - nie należy się zatem obawiać, że z oknem stało się coś poważnego. Im większe i cięższe jest okno, tym częściej wymagać będzie tego zabiegu.

Konserwacja okien

Okna wyposażone są w okucia obwiedniowe, czyli system zawiasów i elementów ryglujących rozmieszczonych równomiernie na całym jego obwodzie. Podczas każdego otwarcia i zamknięcia skrzydła, okucia podlegają silnemu naprężeniu. Aby ich praca przebiegała w sposób prawidłowy, powinny być czyste i naoliwione. W przeciwnym wypadku będą się one nadmiernie zużywać, a w konsekwencji może dojść do powstania korozji.

Konserwację okuć warto wykonywać dwa razy w roku: przed zimą i na wiosnę. W tym celu ciężko pracujące zaczepy i mimośrodkowe bolce należy pokryć smarem lub oliwą techniczną. Instrukcję konserwacji oraz dokładny rysunek zawierający punkty ryglujące, które należy naoliwić, powinniśmy znaleźć w książce gwarancji producenta. Co istotne, do zabiegu nie wolno stosować środków zawierających kwasy lub żywice, ponieważ mogą one uszkodzić powłokę antykorozyjną. Jeśli na powierzchni okuć już pojawiła się rdza, należy ja usunąć i pokryć nową warstwą antykorozyjną. W trakcie tej czynności powinniśmy uważać, by nie uszkodzić istniejącej powłoki.

Regulacje okien

Aby mieć pewność, że regulacja okien zostanie przeprowadzona w sposób fachowy, najlepiej zlecić to poleconemu przez producenta serwisowi. Dotyczy to zwłaszcza bardziej skomplikowanych czynności, typu wymiana części okuć, zawieszanie i zdejmowanie skrzydła okiennego, a także czynności regulacyjnych w obrębie zawiasów i rozwórki.

Jednak rutynowej regulacji możemy dokonać samodzielnie. W tym celu należy zdjąć osłonkę z okuć i za pomocą klucza imbusowego dokonać regulacji zawiasów. Dodatkowe czynności są zalecane zwłaszcza podczas zmiany pór roku: przed zimą warto okno dodatkowo uszczelnić, a latem zwiększyć przepływ powietrza. Wykonuje się to odkręcając lub dokręcając rolki umieszczone z boku skrzydła. Nowe, poprawnie zamontowane okna powinny być już właściwie wyregulowane, jednak zazwyczaj po pierwszym roku użytkowania będą wymagały niewielkiej ingerencji. W tym czasie skrzydło może bowiem delikatnie opaść.

Późniejszych regulacji powinno się dokonywać wtedy, gdy odczujemy problemy z funkcjonowanie okuć. Dla ich prawidłowej pracy bardzo ważne jest przede wszystkim, aby codzienne użytkowanie okien odbywało się we właściwy sposób. Dlatego pamiętajmy, aby nie obciążać skrzydeł dodatkowym ciężarem, ani niczym go nie blokować.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Redakcja poleca


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /budremjmla/modules/mod_news_pro_gk5/data_sources/com_content/model.php on line 53

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /budremjmla/modules/mod_news_pro_gk5/data_sources/com_content/model.php on line 54

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /budremjmla/modules/mod_news_pro_gk5/data_sources/com_content/model.php on line 53

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail:

Zobacz także