Pokrycie dachu a temperatura na poddaszu
Latem gorąc nie do wytrzymania, a zimą chłód – to konsekwencje błędów w wykonaniu i doborze materiałów do budowy dachu. Co więc zrobić, aby zaanektowane poddasze praktycznie zwiększyło metraż przestrzeni użytkowej, a jednocześnie było funkcjonalne i komfortowe? Podpowiadamy, na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę.
Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że przez nieprawidłowo wykonany dach może uciekać aż 25% ciepła zimą. Z kolei latem może nagrzewać się do wysokich temperatur. Przed takimi niefortunnymi zdarzeniami uchroni nas zastosowanie właściwego materiału pokryciowego i zapewnienie odpowiedniej termoizolacji połaci.
Jak osiągnąć optymalną temperaturę na poddaszu?
Optymalna temperatura w pomieszczeniu oznacza, że nie jest w nim ani za ciepło, ani za zimno.
Jeśli planujemy pomieszczenia mieszkalne na kondygnacji pod dachem, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie termoizolacji dwuwarstwowej. Pozwoli ona uzyskać korzystne parametry cieplne. Przy prawidłowej termoizolacji dachu kluczową rolę odgrywają dwa czynniki – dobry materiał izolacyjny (wełna mineralna lub szklana) i pokryciowy. Jeśli np. za mało ocieplimy dach, musimy liczyć się z tym, że zimną na ostatniej kondygnacji będzie panował chłód. Oczywiście zamontować dodatkowe urządzenia cieplne, jak kaloryfery czy piecyki. Jednak to sprawi, że koszty energii będą ogromne. Dlatego najlepiej już podczas procesu budowy unikać półśrodków i produktów nieznanego pochodzenia – mówi Henryk Labisz laureat branżowego programu Superdekarz.
Z kolei latem zależy nam głównie na tym, by w domu nie było skwaru i gorąca. Dlatego też połać powinna chronić przed nadmiernym przegrzaniem. To niezwykle istotne, ponieważ w czasie upałów, dach może nagrzewać się do wysokich temperatur, które są odczuwalne w pomieszczeniach. Aby zapewnić komfort mieszkańcom domu, warto pokryć dach dachówką.
Dachówka - dobry izolator
Dachówka jest jednym z najbardziej znanych od wieków materiałów pokryciowych. Jest nie tylko wyjątkowo trwała i odporna na negatywny wpływ czynników atmosferycznych, ale także zapewnia korzystny mikroklimat we wnętrzach. A jest to szczególnie ważne dla dobrego samopoczucia domowników. Zastosowanie dachówki betonowej bądź ceramicznej wraz ze skutecznym ociepleniem pozwoli ograniczyć straty ciepła w zimie oraz ochronić pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem w czasie lata.
Dachówka jest skutecznym izolatorem ciepła - dużo wolniej się nagrzewa i dużo wolniej wychładza niż np. blachodachówka. Dobry rodzaj pokrycia działa w dwojaki sposób – zimą ogranicza straty energii, latem zaś chroni pomieszczenia na poddaszu przed przegrzaniem. Dachówki są cięższe od innych pokryć dachowych, przez co charakteryzują się korzystniejszymi parametrami termoizolacyjnymi – dodaje Superdekarz.
Warto wziąć te czynniki pod uwagę, kiedy będziemy planować budowę dachu. Pamiętajmy, że dach jest inwestycją na lata i skutki naszych decyzji będą długofalowe. Więc, jeśli nie chcemy być w zimie narażeni na wysokie rachunki za ogrzewanie, a w lecie na wysokie temperatury w domu, zastanówmy się już na etapie projektu, jaki ma być nasz dach.