Jeszcze do niedawna cegła kojarzyła się tylko z kolorem czerwonym, charakterystycznym dla wypalanej gliny. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak szeroką gamę kolorystyczną klinkierowych cegieł oferują dzisiaj ich producenci.


Kolor klinkieru ma w większości przypadków pochodzenie naturalne, co jest gwarantem jego niezmienności. O końcowej barwie cegły decyduje przede wszystkim skład gliny, z której została wypalona. Producenci poszukują nowych złóż tego surowca albo dodatkowych warstw eksploatowanego już złoża, ponieważ każda różnica wieku, a co za tym idzie długości wietrzenia, ma wpływ na odcień otrzymywanej cegły.

Dzięki zróżnicowaniu składu surowca, udało się stworzyć produkty o barwach zupełnie wyjątkowych. Należą do nich kolory słonecznej żółci bądź pomarańczy. Ale na szczególną uwagę zasługują też białe, a także szare i czarne cegły klinkierowe, nadające fasadzie nowoczesności, a zarazem elegancji.

Z pomocą naturze

  • Modyfikacje technologii wypalania cegły. To inny sposób wpływania na kolor klinkierowych wyrobów. Nowoczesne zakłady produkcyjne, sterowane komputerowo i korzystające z najnowszych osiągnięć techniki, pozwalają na znaczne regulowanie warunków wypału. Dzięki temu klasyczna czerwień cegły może mieć obecnie nawet czterdzieści różnych odcieni.

    Cegłom z tego samego złoża można nadać różnorodne kolory, jeśli zastosuje się proces redukcji gazu ? wyjaśnia Krzysztof Omilian z firmy Röben, produkującej ceramikę budowlaną. Wykorzystanie tej technologii umożliwia otrzymanie całej gamy barw, a jednocześnie zapewnia produktom z klinkieru najwyższą jakość oraz długowieczność ? dodaje.
  • Dodatkowe barwienie cegły. Nie wszystkie odcienie można jednak uzyskać bez dodatkowego barwienia. Niektóre powstają dzięki angobowaniu, wśród nich ceniony przez inwestorów i projektantów efekt cieniowania. Angoba to glinka szlachetna z dodatkiem różnych minerałów i tlenków metali. Aby nadać cegłom pożądany kolor, np. granatowy czy brązowy, pokrywa się je cienką warstwą angoby, a następnie wypala.
    Sposobem na uzyskanie bardzo ciekawych barw klinkieru jest również glazurowanie, które nie tylko zabarwi cegły na wszystkie kolory tęczy, ale też sprawi, że będą miały wyjątkowy połysk. Podobnie jak podczas angobowania, na stronę cegły, która będzie widoczna w murze, najpierw nakłada się podwójną warstwę glazury, a dopiero później wypala. Dzięki temu zarówno angoba, jak i glazura, trwale łączą się z klinkierem, a więc także te sposoby otrzymywania barwy gwarantują trwałość koloru.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem