1-7 kwiecień 2015 - Tydzień Świadomości o AzbeścieW dniach 1-7 kwietnia 2015 odbędzie się „Światowy Tydzień Świadomości o Azbeście” - ogłosiła organizacja ADAO (Asbestos Disease Awareness Organization)

Organizacja upomina się o prawa i sprawiedliwość dla ofiar azbestu poprzez łączenie edukacji w tym temacie, udzielanie poparcia oraz inicjatywny społeczne.

Azbest to znany czynnik rakotwórczy, przy kontakcie z którym nie istnieje żaden bezpieczny poziom styczności, a który od końca XIX wieku znalazł szerokie zastosowanie jako materiał budowlany i ogniotrwały. W przypadku styczności z azbestem, u pracownika i jego rodziny pojawia się zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc, złośliwego międzybłoniaka opłucnej lub pylicę azbestową.

„Światowy Tydzień Świadomości o Azbeście” przypadający w dniach 1 -7 kwietnia 2015 roku ma na celu propagowanie wiedzy o ryzykach związanych z azbestem, zachęcanie państw w których nadal stosuje się azbest do jego zakazania oraz wspieranie pracowników, narażonych na styczność z azbestem, w uzyskaniu odpowiedniej ochrony http://www.asbestosdiseaseawareness.org/archives/31580

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia około 125 milionów ludzi na całym świecie jest narażonych w swoim miejscu pracy na styczność z azbestem, zaś w konsekwencji powyższego co roku umiera około 107,000 ludzi1. Przy zwiększonej świadomości i prawdziwym poczuciu odpowiedzialności można zapobiec zagrożeniom związanym z kontaktem z azbestem i niepotrzebnym zgonom.

Tydzień Świadomości o Azbeście skupiać się będzie na trzech krytycznych obszarach:

  1. Zakazie dotyczącym wydobycia i stosowania azbestu w krajach, w których nadal jest to prawnie dozwolone.
  2. Zapobieżeniu kontaktowi z azbestem w domach i miejscach pracy.
  3. Zwiększeniu bezpieczeństwa pracowników, którzy mogą być narażeni na styczność z azbestem poprzez zaostrzanie obowiązujących przepisów i regulacji, zapewnieniu odpowiedniej odzieży ochronnej i sprzętu oraz efektywne odkażanie środowiska poprzez zapobieganie styczności z tym szkodliwym materiałem.

Każdego dnia w trakcie trwania kampanii „Tygodnia Świadomości o Azbeście” zostanie położony szczególny nacisk na przekazanie najnowszych informacji o najlepszych źródłach edukacyjnych w tym zakresie, przedstawienie profili wiodących organizacji działających na rzecz zwiększenia świadomości, włącznie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), pokazy filmów tematycznych, sesji muzycznych oraz przekazanie osobistych doświadczeń przez tych, którzy zapadli na tą straszliwą chorobę bądź stracili w ten sposób swoich najbliższych. Punktem kulminacyjnym tygodnia będzie dzień 7 kwietnia z internetowym czuwaniem przy zapalonych świecach. Każdy ma szansę przyłączyć się i śledzić wydarzenia przez dedykowaną stronę internetową oraz poprzez media społecznościowe.

Linda Reinstein, prezes i współzałożyciel ADAO, założyła swoją organizację w 2004, po tym jak u jej ukochanego męża Alana tego właśnie roku rozpoznano złośliwego międzychłoniaka opłucnej. Niestety później, w roku 2006 przegrał on swoją dzielną walkę z chorobą. ADAO od samego powstania, działa na całym świecie dla podniesienia świadomości o zagrożeniach i skutkach kontaktu z azbestem, przyczynił się do zorganizowania w 2004 roku pierwszego „Tygodnia Świadomości o Azbeście”, który od tej pory odbywa się corocznie. Linda Reinstein stwierdziła emocjonalnie:

„Nie możemy dalej tylko sami prowadzić walki o ograniczenie kontaktu z azbestem i zmniejszenie liczby zgonów powodowanych szkodliwym oddziaływaniem azbestu, zatem nawołuję by każdy przyłączył się do tej kampanii, by był odważny i mówił otwarcie! Jedynie w ten sposób możemy doprowadzić do wprowadzenia zakazu na całym świecie i zapobiec niepotrzebnym zgonom.”

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: