Trwały, uniwersalny i niezastąpiony – to tylko część zalet keramzytu, który w tym roku obchodzi setną rocznicę odkrycia. Przez ostatni wiek te gliniane kuleczki wykorzystywane były podczas remontów, upiększania ogrodów, budowania dróg, a także do wycierania dżinsów i konstruowania kadłubów statków.

Ostatnio młodzi i kreatywni mieszkańcy Gniewu znaleźli nowe zastosowanie dla tego produktu – keramzyt stał się materiałem do tworzenia dzieł sztuki!

„Termoaktywny” dom w technologii keramzytu

Z keramzytem przez wiekZaoszczędzona praca, czas i pieniądze

Keramzyt idealnie sprawdza się podczas budowy i remontu budynków.

Można go stosować do izolacji stropów, stropodachów, ścian, piwnic, podłóg i instalacji w gruncie. Gliniane kruszywo doskonale chroni przed zimnem, wilgocią, hałasem, czy choćby niepożądanymi gryzoniami – mówi Tadeusz Kaczmarek, doradca techniczny Weber z zakładu produkcji Leca® KERAMZYTU w Gniewie.
Ale najczęściej to lekkie, ceramiczne kruszywo wykorzystuje się do produkcji keramzytobetonowych elementów służących do budowy ścian, stropów, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Powstają z nich ciepłe, oddychające, „termoaktywne” domy – dodaje.

Niezawodność keramzytowej technologii potwierdzają użytkownicy, którzy stosują gniewski keramzyt już prawie od 40 lat. Sprzyja ona zaoszczędzeniu pracy, czasu i pieniędzy.

Drogi, autostrady i najszybsze tory wyścigowe

Małe granulki keramzytu potrafią wybawić z nie lada kłopotów podczas projektowania oraz budowy dróg, mostów i innych obiektów inżynierskich, szczególnie w sytuacjach nienośnych, ciężkich gruntów – komentuje inż. Sławomir Dekert z firmy Weber, który na co dzień współpracuje z wykonawcami robót geotechnicznych.

Keramzyt pozwala na poprowadzenie drogi przez trudne, nienośne, nasiąknięte wodą tereny. Przykładem może być ulica J. Turowicza w Krakowie, która dzięki technologii keramzytu mogła być poprowadzona przez stare wysypisko śmieci. Inny sposób na wykorzystanie tego ceramicznego kruszywa w geotechnice, to tzw. safe stop, czyli pasy bezpieczeństwa dla wytracania prędkości na torach wyścigowych (w przypadku wypadnięcia pojazdu poza tor). Keramzyt Leca® wykorzystywany jest m.in. na jednym z najszybszych torów wyścigowym świata – Doha Drag Strip w Katarze.

Z keramzytem przez wiek

Z keramzytem przez wiek

Z keramzytem przez wiek

Ceramiczna, porowata granulka keramzytu

Z keramzytu produkowane są elementy do budowy m.in. ścian, stropów, przewodów kominowych i wentylacyjnych

Keramzyt to lekkie, ceramiczne kruszywo

Ekologicznie i ekonomicznie

Ten ceramiczny kruszec ma również inne zastosowania. Zimą można wykorzystać Leca® KERAMZYT antypoślizgowy, który jest ratunkiem nie tylko dla kierowców, ale też dla pieszych, zwierząt i roślin. Stosuje się go do podsypki na oblodzone drogi, chodniki, schody i podjazdy. Lekkie granulki keramzytu są niezwykle wydajne. Mogą być użyte również jako filtr w domowym akwarium, albo w wielkotowarowej hodowli ryb – m.in. pstrąga i innych gatunków łososiowatych, albo … do wycierania dżinsów.

Z keramzytem przez wiek

Praca plastyczna wykonana z keramzytu przez uczniów szkoły podstawowej

Keramzyt od pokoleń

Brązowoszare granulki keramzytu są w naszych domach od pokoleń.

Pani Justyna Kaleta, inżynier ogrodnictwa z Gdańska, spotkała się z tym glinianym materiałem ponad 30 lat temu – Widziałam jak rodzice, gdańscy ogrodnicy, przesadzali rośliny wysypując na dno doniczek małe ceramiczne granulki  – wspomina.

Wykorzystywanie keramzytu w ogrodnictwie jest jednym z najpopularniejszych zastosowań. Od lat używa się go zarówno przy upiększaniu skalniaków, przydomowych ogródków, ale także w doniczkach ozdobnych, na balkonach i tarasach.

Artystyczna strona keramzytu

Jak się okazało, keramzyt może być wykorzystywany nie tylko w celach użytkowych, ale też może stać się środkiem wyrazu artystycznego. Z okazji Dnia Bociana Białego, ponad 100 uczniów z Gniewu i okolic uczestniczyło w tworzeniu prac wykonanych z tych ceramicznych kuleczek. Realizując projekty dzieci dały się ponieść wyobraźni – przemalowały keramzyt na różnobarwne kolory i umieściły go na wielkoformatowych planszach, tworząc w ten sposób przestrzenne obrazy.

Jak widać, mimo że keramzyt został wynaleziony w Kasnas City sto lat temu, to jego nowe zastosowania są stale odkrywane. Kto wie, jakie nowe pomysły przyniosą kolejne lata?

Z keramzytem przez wiek Z keramzytem przez wiek
Budowa zakładu produkcji keramzytu w Gniewie, lata 70-te (dwa zdjęcia)


Więcej na www.netweber.pl

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem