Na domowej liście rzeczy, które wymagają renowacji balustrady balkonowe zajmują zwykle jedną z ostatnich pozycji. Latem są schowane za kwiatami w donicach, a w chłodniejsze dni nie zwracają na siebie uwagi, pozostając bezużyteczne tak, jak cała loggia czy taras.

Drugie życie balustrad balkonowych

Mimo to odświeżanie jej wyglądu lepiej przeprowadzać regularnie, żeby uniknąć zgnicia bądź skorodowania, które spowodują konieczność całkowitej wymiany balustrady. Co więcej, pomalowanie barierki w tym czasie, pozwoli zabezpieczyć ją przed degradującym wpływem jesienno-zimowej słoty i uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania wiosną.

Wybór środka dekoracyjno-ochronnego

Przed przystąpieniem do odnowienia balustrady balkonowej należy odpowiednio dopasować środek do materiału, z którego została wykonana. Na rynku dostępnych jest wiele środków dedykowanych konkretnym rodzajom podłoża: inne są do metalu, do drewna, a jeszcze inne do balustrad murowanych. Osobom, którym wybór środka nastręcza trudności warto zdecydować się na farbę na zewnątrz i do wnętrz, przeznaczoną na wszelkie podłoża: drewno, metal, aluminium i nawierzchnie mineralne. Wielofunkcyjną farbą możemy pomalować również wszelkie narzędzia i akcesoria ogrodnicze, takie jak: konewka, donica oraz obudowa lampy.

Przygotowanie powierzchni przed malowaniem

Kiedy wybierzemy środek musimy odpowiednio przygotować podłoże do malowania. Jest to niezbędne, jeżeli chcemy, aby powstała powłoka na wymalowanej powierzchni była trwała, jednolita i charakteryzowała się dużą przyczepnością. Balustradę, którą tworzą zwykle barierka i żeberka, należy starannie oczyścić szczotką drucianą. Jeżeli jest ona wykonana z drewna, powinniśmy wspomóc się papierem ściernym, a wszelkie ubytki uzupełnić szpachlą parkieciarską.

Przed malowaniem dekoracyjnym całość należy odkurzyć i pokryć środkiem gruntującym. Powierzchnie metalowe oczyszczamy z rdzy i łuszczącej się farby. Po złuszczeniu powierzchnię balustrady należy oczyścić i odtłuścić benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem, a następnie przystąpić do malowania podkładem czyli środkiem antykorozyjnym. Dopiero tak przygotowaną balustradę (czystą, suchą i zdrową) można pomalować środkiem nawierzchniowym, zapewniającym ochronę przez czynnikami atmosferycznymi i estetyczny wygląd.

Malowanie balustrady

Prace malarskie przeprowadzamy jedynie w odpowiednich warunkach, tzn. gdy temperatura na zewnątrz jest nie mniejsza niż 5°C, a wilgotność powietrza nie większa niż 80%. Farbę przed użyciem należy starannie wymieszać. Środek kryjący nanosimy pędzlem, miejsce przy miejscu, dzięki krótkim pociągnięciom. Finalnie, dla pełnego pokrycia, nakładamy 2 warstwy w odstępie 6 godzin.

Drugie życie balustrad balkonowych

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem