Obróbka blacharska na balkonie
Jeśli na odmalowanej niedawno elewacji domu pod balkonem pojawiają się szpecące zacieki oznacza to, że najprawdopodobniej wykończenie balkonu lub tarasu zostało wykonane nieprawidłowo.
Woda deszczowa spływająca z płyt balkonowych lub tarasowych zbiera zbiera po drodze cały kurz i brud powinna być odprowadzona w taki sposób, aby nie miała styczności z elewacją. Odbywa się to zwykle za pomocą okapników. I zwykle to ich złe wykonanie jest przyczyną powstawania zacieków i wykwitów na ścianach.
Z czego wykonać obróbkę?
Obróbki można wykonać tradycyjnie, czyli robiąc tradycyjne obróbki z blachy stalowej ocynkowanej. Takie rozwiązanie nastręcza wykonawcom zwykle wiele trudności, które mogą spowodować nieszczelność zabezpieczenia. Nawet w przypadku tradycyjnej obróbki krawędziowej z wykorzystaniem kapinosa, wspomagającego odrywanie się kropel wody, ale nie posiadającego systemu łączników istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że woda będzie dostawała się pod blachę. Taka sytuacja może poskutkować nie tylko nieestetycznymi zaciekami, ale co gorsza woda może zacząć wnikać pod płytki, które mogą przez to zacząć się odspajać, a nawet pękać.
Dostępne są także systemowe obróbki blacharskie na balkon. Takie profile balkonowe krawędziowe i okapowe wykonane są ze stali kwasoodpornej lub aluminium i charakteryzują się wysoką odpornością na korozję i działanie czynników atmosferycznych. Co równie ważne, technologia produkcji i projektowania elementów dopasowanych do określonego kształtu balkonu pozwala niemal całkowicie wyeliminować ryzyko złego sposobu odprowadzania wody.
Trwałość i wytrzymałość systemowych obróbek blacharskich balkonów, to nie jedyne cechy wyróżniające to rozwiązanie. Równie ważnym elementem charakteryzującym taki produkt jest uniwersalność, łatwość montażu i estetyka zastosowania. Profile krawędziowe ze stali kwasoodpornej i aluminium uzyskiwane w procesie nowoczesnej technologii produkcji na maszynach sterowanych numerycznie pozwalają na osiągnięcie rezultatów niespotykanych przy użyciu tradycyjnej obróbki. Właśnie dlatego, tego typu rozwiązanie jest szczególnie polecane dla właścicieli tarasów lub balkonów o nietypowej konstrukcji, jak np. o półokrągłym kształcie.
Maszynowa produkcja elementów profilowanych ze względu na precyzję ich wykonania pozwala również na wykorzystanie tego zastosowania dla każdego rodzaju nawierzchni jak płytki ceramiczne, posadzka żywiczna, a nawet posadzka z drewna lub płytek na podkładkach. Wybór tego systemu odprowadzania wody może być również zastosowany dla niemal każdego rodzaju systemu hydroizolacji tarasu lub balkonu jak np. płynnej folii, izolacji szlamowej czy mat izolacyjnych i drenażowych. Nowoczesny proces produkcji i przygotowania do wykorzystania profili krawędziowych umożliwia również na samodzielny montaż systemu. Dzięki zastosowaniu systemowych łączników montażowych do łączenia profilu z sąsiadującym profilem lub narożnikiem z prawidłowym montażem poradzi sobie nie tylko każdy fachowiec ale nawet zwyczajny majsterkowicz.
Jak wybrać producenta profili krawędziowych?
Systemowe obróbki blacharskie balkonu lub systemowe profile krawędziowe to nowoczesna i skuteczna technologia zabezpieczenia tarasu. Z tego powodu coraz więcej firm na rynku oferuje takie rozwiązanie. Warto więc przed decyzją o wyborze producenta sprawdzić jakość i technologię wykonania elementów. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na materiał wykonania profili krawędziowych. Jedynymi wartymi uwagi i gwarantującymi wysoką jakość systemowymi profilami będą te wykonane stali kwasoodpornej lub z aluminium. W
Warto również zapytać o technologię produkcji systemów, których najwyższą precyzję wykonania może zapewnić wyłącznie wykorzystanie nowoczesnych maszyn sterowanych numerycznie. Nie mniej ważnym elementem świadczącym o jakości jest sposób montażu. Właściwie przygotowane elementy powinny wiązać się z ułatwionym procesem instalacji profili krawędziowych, które wielu klientów byłoby w stanie wykonać samodzielnie. Najlepsi, znani producenci oprócz wysokiej jakości produktów starają się również zadbać o dostęp do charakterystyki oferty, którą często można znaleźć na firmowej stronie w zakładkach poświęconych uzyskanym atestom i patentom oraz schematom i katalogom. Dzięki zapoznaniu się z tymi materiałami możemy często samodzielnie ocenić stopień możliwości wprowadzenia modyfikacji uzależnionych od potrzeb klienta.