Nawet jeśli duża łazienka pozostaje tylko w sferze naszych marzeń, a rzeczywistość obdarowała nas metrażem mocno odbierającym od wymarzonego możemy pokusić się o kilka zmian. Bez kompleksowego remontu, dzięki kilku sprawdzonym sposobom optycznie powiększymy łazienkę przybliżając ją choć trochę do naszych oczekiwań.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?
Mała łazienka wymaga od nas szczególnej staranności w jej aranżacji. Powiększenie jej kosztem innego pomieszczenia nie zawsze jest możliwe, a tym bardziej praktyczne. Połączenie funkcjonalności  i estetyki, gdy do dyspozycji mamy  bardzo ograniczoną przestrzeń to zadanie wyjątkowo trudne. Ważna jest odpowiednio dobrana armatura, kolorystyka, faktura i rozmiar płytek, czy choćby oświetlenie.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Zmieniamy na „większe”

Jeżeli planujemy pełną metamorfozę łazienki warto pokusić się między innymi o:

  • odpowiedni wybór armatury - mniejsze modele, przeznaczone do małych wnętrz, montowane w narożniku pomieszczenia  to znaczna oszczędność miejsca;
  • zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej - da to kilka centymetrów więcej wolnej przestrzeni. Ale jeśli nie wyobrażamy sobie wieczoru bez odprężającej kąpieli – wybierzmy wannę asymetryczną, zajmie mniej miejsca od prostokątnej;
  • płytki w pastelowych kolorach - biel, ercu, delikatne zielenie czy rozbielone błękity. Lepiej jest zrezygnować z wyrazistych, barwnych wzorówo wprowadzają niepotrzebny chaos.

Zestawienie odpowiednich kolorów umożliwi nie tylko optyczne powiększenie łazienki, ale także w zależności od zamierzonego efektu – poszerzenie, wydłużenie lub podwyższenie pomieszczenia.


  • ułożenie małych płytek - w małej łazience stosowanie zbyt dużych nie jest wskazane, zaburzają one proporcje przytłaczając swoją wielkością niedużą powierzchnię pomieszczenia;
  • wygospodarowanie miejsca do przechowywania kosmetyków i środków czystości – w małej łazience to konieczność by uniknąć optycznego bałaganu. Wybierając szafki do łazienki postawmy na prostotę formy i połyskliwe, odbijające lub przepuszczające światło materiały. Transparentne, półprzezroczyste drzwiczki sprawią, iż mebel wyda się lżejszy i mniej masywny;
  • właściwe oświetlenie - odpowiednia gra światłem jest szczególnie istotna gdy w naszej łazience nie ma okna zapewniającego naturalne oświetlenie. Jeśli pragniemy optycznie powiększyć przestrzeń zrezygnujmy z jednego, centralnego źródła światła – lepszym wyborem będzie zainstalowanie kilku punktów świetlnych. Ze względów funkcjonalnych bardzo ważne jest oświetlenie przy umywalce. Lampy powinny być tak zainstalowane by zapewnić równomierne oświetlenie twarzy bez efektu „oślepiania”.

„Lustrzane iluzje”

Lustro potrafi zdziałać cuda we wnętrzu sprawiając, że wyda się ono większe niż w rzeczywistości. Jego zamontowanie nie wymaga kucia ścian, czy wiercenia w kafelkach – wystarczy odpowiedni klej o wysokiej sile spajania.


Najlepszy efekt uzyskamy wieszając je na wprost wejścia do łazienki lub na przeciwległych ścianach pomieszczenia. Jeśli do tej pory nasza łazienka mogła się pochwalić jedynie lustrem nad umywalką pokuśmy się o jeszcze jedną lustrzaną „taflę”.


Dobrym rozwiązaniem do małych łazienek, poza tradycyjnymi lustrami, są także szafki z lustrzanymi drzwiczkami. Oprócz optycznego powiększenia wnętrza zyskujemy dodatkową możliwość przechowywania drobiazgów i niewielkich przedmiotów. Im mniej rzeczy jest na widoku tym lepiej – kosmetyki pozostawione na zewnątrz będą się odbijały w lustrach dając wrażenie nieporządku.

Trików aranżacyjnych umożliwiających optyczne powiększenie małej łazienki jest kilka, nawet jeśli żaden z nich nie przyniesie nam dodatkowych metrów kwadratowych do wykorzystania warto zadbać o dobrą iluzję

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem