Urządzenie pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie. Często zapominamy, że to nie pokoik naszych marzeń, a naszej latorośli właśnie. Oprócz tego, że ma być piękny i kolorowy musi spełniać jeszcze wiele innych wymogów.

Pokój dziecięcy musi być przede wszystkim bezpieczny. Zwłaszcza, gdy urządzamy go dla bardzo małego szkraba. Oprócz tego funkcjonalny, tak by i rodzic i dziecko dobrze się w nim czuli.

Pokój dla niemowlęcia to przede wszystkim jasne kolory, tak by dzidziuś czuł się w nim spokojnie i bezpiecznie. Musimy pamiętać o odpowiednim łóżeczku, które musi posiadać specjalny atest. Tu niezmiernie ważny jest dobór materaca oraz fakt, by odległości między szczebelkami nie były zbyt duże. Możemy je także zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczonym ochraniaczem – mówi Tomasz Tarasewicz, konsultant ds. aranżacji wnętrz, Parku Handlowego Bielany.

Funkcje niekoniecznie matematyczne

Ważne by w urządzanym pokoiku wygospodarować także miejsce na komodę na ubranka oraz na przewijak i do codziennej pielęgnacji malucha. Warto, aby znalazł się tam miękki dywan, na którym szkrab będzie się mógł bawić. Trzeba także odpowiednio zabezpieczyć gniazda elektryczne i kanty.

Gdy dziecko podrośnie wymieniamy łóżeczko z niemowlęcego, na przeznaczone dla małych dzieci. Tutaj również pamiętajmy o odpowiednim materacu. Nie warto na nim oszczędzać, gdyż jest on niezmiernie ważny dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa i pleców. W pokoju kilkulatka powinno być przede wszystkim kolorowo i ciekawie. Ma być to kraina dziecięcej fantazji i wyobraźni. Nie może zabraknąć poduch, maskotek, przytulanek.

Ścienne malowanki

Ściany pomalujmy w jasnych, ale ciepłych barwach. Możemy je przyozdobić specjalnymi naklejkami naściennymi z bohaterami dziecięcych kreskówek lub jeżeli mamy zdolności plastyczne, ozdobić pokój samodzielnie, różnorakimi malowidłami. W oknach zawieśmy kolorowe zasłonki. Możemy naszemu maluchowi wstawić do pokoju namiot lub zamontować specjalne, ścienne dekoracje, pod którymi mały odkrywca będzie mógł się skryć podczas zabawy.

Świetnie się tu sprawdzą także wszelkiego rodzaju bujaki oraz zabawki zręcznościowe (huśtawka, zjeżdżalnia). Wszystko zależy od tego jaką powierzchnią dysponujemy – dodaje Tomasz Tarasewicz.

Jasno przede wszystkim

Bardzo istotne jest oświetlenie. Doskonale się nadają lampki o ciepłym natężeniu światła oraz kolorowe (żółć, pomarańcz), dzięki temu dziecko łatwiej i spokojniej zaśnie. Świetnie się tu sprawdzą także malowane na suficie farbą fluorescencyjną elementy – gwiazdki, słonka, księżyce.

Spróbujmy także wstawić do pokoju stolik i krzesełka. Dziecko powinno mieć takie miejsce do zabawy i pracy. Z pewnością spędzi przy nim długie godziny rysując, malując, lepiąc z plasteliny czy bawiąc się ciastoliną. Kiedy mamy większe dziecko powinniśmy także wygospodarować miejsce na szafę na ubrania oraz spore skrzynie na dziecięce skarby i zabawki. Dobrze się tu sprawdzają podwieszane, miękkie półki i kosze montowane pod sufitem oraz półki naścienne. Pod łóżkiem możemy wstawić specjalne skrzynie, w których pomieścimy pościel i inne dziecięce szpargały – podsumowuje Tomasz Tarasewicz.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem