W aranżacji ścian i podłóg łazienek, kuchni czy przedpokojów najbardziej popularne jest wykorzystywanie płytek ceramicznych. Jednak tak popularny wymiar standardowy (30x30 cm) jest coraz częściej zastępowany płytkami o bardzo małych lub bardzo dużych formatach. Ich wybór decyduje o nowoczesnym wyglądzie okładziny, ale wiąże się z koniecznością użycia klejów dedykowanych.

Wielki format i mozaikaModa na nietypowe formaty płytek sprzyja tworzeniu ciekawych aranżacji. Na rynku dostępne jest kilkadziesiąt różnych rozmiarów – od 1 cm (mozaika) do 120x120 cm (megapłytka) – które można dowolnie zestawiać. W nowoczesnych projektach łazienek, kuchni czy salonów duże płytki łączy się z małymi (np. gres wielkiego formatu z mozaiką) uzyskując w ten sposób niezwykłe efekty.

Rozmiar XXL – płytki wielkiego formatu

W nowoczesnych aranżacjach, w których stawia się na prostotę kompozycji, projektanci chętnie sięgają po płytki wielkoformatowe. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że bardzo istotną rolę przy montażu dużych płytek odgrywa zaprawa klejąca.  Jej zadaniem jest wyeliminowanie ryzyka powstawania pustych przestrzeni pod płytką a tym samym zagwarantowanie całkowitego wypełnienia tej powierzchni. Do tego celu stosuje się kleje o właściwościach tiksotropowych.

Warto pamiętać, że wbrew pozorom elementy duże (o szerokości boku powyżej 50 cm) wymagają większej staranności podczas układania niż te mniejsze, poza tym trudniej je obrabiać. Wielkość płytek narzuca także szerokość spoin - im elementy są większe, tym spoina powinna być szersza.

Wielki format i mozaikaRozmiar XS – mozaika

Obecnie panuje moda na najróżniejsze mozaiki ceramiczne z masy gresowej, metalowe (z aluminium, brązu, miedzi w postaci metalowych blaszek naklejonych na mozaikę ceramiczną), czy z macicy perłowej. Te małe dzieła sztuki ceramicznej, ułożone na podłodze, ścianach, jako ozdobne wstawki w oprawach luster czy artystyczne ornamenty, nadadzą każdemu wnętrzu niepowtarzalnego klimatu.

Rozmiar XS chętnie wykorzystywany jest także na powierzchniach łukowych (np. obudowa zaokrąglonej wanny). Szeroki wybór produktów (o różnych kształtach: prostokątów, trójkątów, wielokątów, kół i pierścieni połączonych w „plastry”) pozwala zrealizować najśmielsze zamierzenia aranżacyjne.

Wybierając mozaikę należy pamiętać, że do jej przyklejenia najlepszy będzie klej o zwiększonej przyczepności i elastyczności. Układa się ją podobnie jak glazurę, przy czym praca wymaga dużej dokładności, ponieważ kładzie się ją na cienką warstwę kleju. Mozaikę szklaną bądź z kamienia naturalnego należy kleić za pomocą kleju na bazie białego cementu.

Ważnym zagadnieniem związanym z układaniem mozaiki na dużych powierzchniach jest to, by fuga pomiędzy poszczególnymi klastrami mozaiki była dokładnie taka sama, jak pomiędzy poszczególnymi kostkami.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: