Wymiana okładziny w mieszkaniu jest z reguły długotrwała, pracochłonna, a przy tym kosztowna. Chcąc zaoszczędzić czas i pieniądze warto przykleić płytki bezpośrednio na starą glazurę.

Metoda „płytka na płytkę” pozwala zamontować nową okładzinę bez potrzeby skuwania poprzednio położonej warstwy. Dzięki temu można uniknąć tumanów kurzu oraz hałasu, które towarzyszą tym pracom. Uzyskanie odpowiednio trwałego wiązania jest jednak możliwe tylko wewnątrz budynków na płytkach, które dobrze trzymają się podłoża.

Oceń stan okładziny

Pierwszym etapem prac remontowych jest sprawdzenie przyczepności starej glazury do podłoża. W tym celu należy dokładnie opukać ją młotkiem. Jeżeli odgłos jest „głuchy” oznacza to, że płytki należy skuć, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że odkleją się wraz z nową okładziną.  W pozostałych przypadkach należy usunąć te fragmenty, które są niestabilne i kruszą się. Jeżeli stara glazura jest solidnie przymocowana do podłoża można przystąpić do dalszej pracy.

Wybierz odpowiedni klej

Dobierając klej, który ma zapewnić mocne i trwałe wiązanie z okładziną, trzeba zwrócić uwagę na trzy elementy. Najpierw należy sprawdzić na jakim podłożu będziemy układać płytki. Jeśli powierzchnia jest wysokoodkształcalna (ogrzewanie podłogowe, płyty g-k) należy zastosować, np. Mocny klej wysokoelastyczny TYTAN GEA 736, który można używać do wszystkich rodzajów i wymiarów płytek. Następnie trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest nowa glazura.

Jeżeli materiałem jest marmur czy kamień naturalny, należy zastosować, np. Biały klej z trasem TYTAN GEA 836, który dzięki zawartości białego cementu eliminuje zagrożenie wystąpienia przebarwień.

Należy zwrócić także uwagę na wielkość płytek

Do klejenia glazury o standardowych rozmiarach (30 x 30 cm lub 10 x 10 cm) warto zastosować Mocny klej elastyczny TYTAN EA 536. Do większych formatów powinno się użyć Rozpływnego kleju TYTAN GA 636, który klei nawet płytki o wymiarach 120 x 120 cm. Poleca się go także w gara żach, gdzie następuje obciążenie jazdą samochodem i w innych pomieszczeniach o dużych obciążeniach. Klej posiada właściwości tiksotropowe, które pozwalają całkowicie wypełnić przestrzeń pod płytką, co zabezpiecza przed pękaniem oraz wykruszaniem.

Przygotuj podłoże

Przed rozpoczęciem pracy powierzchnię należy dokładnie oczyścić. Trzeba usunąć z niej wszelkie pozostałości tłuszczu, osadu z kamienia oraz innych substancji pogarszających przyczepność. Zanieczyszczenia w postaci pyłu czy kurzu, zmywamy wodą z dodatkiem detergentu, a następnie osuszamy podłoże. Dla zwiększenia przyczepności stare płytki warto pokryć gruntem, nakładając go za pomocą wałka lub pędzla. Produkt zwiększa przyczepność kleju dzięki wypełniaczom zwiększającym szorstkość gruntowanej powierzchni, sprawiając, że staje się chropowata, co zapewni odpowiednio mocne wiązanie.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: