ikea praktyczna i funkcjonalna kuchnia bez tych akcesoriow ani rusz

Kuchnia jest przede wszystkim miejscem, które kojarzy się z ciepłem domu rodzinnego, ale również z gotowaniem. Zarówno tym cierpliwym, weekendowym, kiedy można puścić wodze fantazji kulinarnej, jak i ekspresowym, praktykowanym w tygodniach pełnych pracy. Właśnie dlatego kuchnia powinna być funkcjonalna, a sprzęty i meble zakupione do niej ? praktyczne i proste w obsłudze.

Wyposażenie strefy przy zlewie

Bez względu na to, czy masz zmywarkę, czy nie, strefa zlewozmywaka jest dość strategiczna. Zdarza się przecież, że po przygotowywaniu kolacji dla bliskich zostaje w kuchni ogromny bałagan, a część rzeczy trzeba myć ręcznie, poniewa

ż dozownik płynu do naczyń nie nadąża z podawaniem produktu. Niezastąpiona wtedy jest suszarka do naczyń wisząca, która zwykle przypomina metalowy koszyk, jaki zawiesza się właśnie na komorze. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które nie lubią, gdy woda z talerzy i kubków wędruje do ociekacza na naczynia, który trzeba regularnie czyścić.

Dużo osób korzysta również z tradycyjnej suszarki do naczyń do zlewu, umieszczonej obok komory. W sklepach jest bardzo duży wybór tego typu akcesoriów, np.tutaj ikea.com/pl/pl/catalog/categories/departments/cooking/15938/. Bez problemu znajdziesz więc coś, co pasuje kolorystycznie i stylowo do twojego wnętrza. Jeżeli lubisz porządek i cenisz sobie organizację w kuchni, dobierz do całości również osobny ociekacz do sztućców. Jest zazwyczaj wygodniejszy w użytkowaniu od tego, który znajduje się w suszarkach do naczyń, dlatego m.in. dlatego warto zainwestować w ten niedrogi i łatwo dostępny dodatek.

Strefa zlewu to nie tylko naczynia, ale również wszystko, co dzieje na blacie. Porządek w tym miejscu jest wskazany nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Warto o tym pomyśleć już na etapie planowania wyglądu kuchni. Jeżeli uwielbiasz czystość i cenisz sobie łatwość w dbaniu o powierzchnię obok zlewozmywaka, wybierz zlew podblatowy. Przez to, że nie wystaje on ponad blat, dużo łatwiej jest zetrzeć okruchy i nieczystości prosto do środka, a w szczelinach nie gromadzi się brud.

ikea praktyczna i funkcjonalna kuchnia bez tych akcesoriow ani rusz2

Porządek w szafkach i na blacie

Kuchnia jest szczególnie ważnym miejscem, jeśli chodzi o utrzymywanie porządku. W końcu tutaj przygotowujemy żywność, dlatego też należy zwracać uwagę na ład. Mąki, sól, makarony, przyprawy to tylko kilka pozycji z całej listy składników potrzebnych, ale trudnych do przechowywania. Warto wybrać pojemniki, gdzie znajdą się problematyczne produkty. Dobrym pomysłem są również szuflady zamiast głębokich szafek i kosze cargo, co umożliwi łatwiejsze wyjmowanie różnych rzeczy ze środka. Oprócz tego warto mieć posortowane produkty, co umożliwią np. organizery. Możesz je zrobić własnoręcznie, kupić lub przygotować z pojemników, które już masz w swoim domu.

Porządek w szafkach to również porządek na blacie. Nie jest łatwo przypilnować, aby jego powierzchnia była całkowicie pusta, ale jest kilka akcesoriów, które ułatwią korzystanie z różnych pomocy. Są to:

- uchwyty na wiszące elementy, np. garnki,
- stojak na noże,uchwyt na ręczniki,
- skrzynka na herbaty,
- stojak na słoiki z przyprawami.

Praktyczny blat i zabudowa

Najwygodniejszą opcją jest zamontowanie blatu w kształcie litery U lub L i takie rozwiązania też są jednymi z częściej spotykanych. Dlaczego? Przede wszystkim ze względów praktycznych. Dużo łatwiej poruszać się po kuchni, gdzie strategiczne strefy łączy jeden blat. Wtedy też można mieć pod ręką wszystkie produkty i sprzęty, których potrzebujesz do przygotowania danego posiłku bez konieczności biegania z miejsca na miejsce. Coraz częściej spotyka się w kuchni również wyspy. Jeżeli jest ona odpowiednio duża, a miejsce znajdziesz nie tylko na palniki lub płytę grzewczą, także będzie elementem praktycznym.

Inwestuj tylko w niezbędne sprzęty

Dla każdego pojęcie to będzie miało to różne znaczenie. Ci, którzy gotują, będą potrzebować niezbędnego sprzętu w postaci robota planetarnego, innym z kolei wystarczy lodówka i piekarnik. Niektórzy będą czuli się komfortowo jedynie z kuchenką mikrofalową. Funkcjonalna kuchnia jednak to taka, w której nie ma miejsca na niepotrzebne przedmioty i sprzęty, które zabierają tylko miejsce. Zanim więc zobaczysz kolejną promocję na wyciskarkę soków, której prawdopodobnie nigdy nie użyjesz, po prostu zastanów się, czy na pewno jest ci ona potrzebna ? tak jak ze wszystkim.

art. sponsorowany

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem