Jak urządzić nowoczesną kuchnię?
Kuchnia jest sercem domu - to bodaj najważniejsze w nim pomieszczenie. Dlatego przeprowadzając remont mieszkania, to właśnie kuchni powinniśmy poświęcić szczególnie dużo uwagi, gdyż ze względu na zwartą zabudowę, jej elementy wymienia się trudniej niż winnych pomieszczeniach.
Kuchnia jest integralną częścią przestrzeni dziennej, zwłaszcza odkąd w ostatnich latach coraz częściej salon jest łączony z aneksem kuchennym i obie te przestrzenie się wzajemnie przenikają. , Wiąże się to też z koniecznością utrzymania większej dyscypliny w zakresie utrzymania porządku w przestrzeni kuchennej, która jest codziennie używana.
Jak urządzić nowoczesną kuchnię?
Nowoczesna kuchnia najczęściej kojarzy się z przestrzenią otwartą na salon czy jadalnię, ale nie oznacza to, że zamknięte wnętrze nie może być zarazem modernistyczne, estetyczne i funkcjonalne.
Należy pamiętać, że w kuchni wyróżniamy 5 stref i należy je zaaranżować w taki sposób, by następowały po sobie:
- strefa zapasów;
- strefa przechowywania;
- strefa zmywania;
- strefa przygotowywania;
- strefa gotowania;
- strefa jadalna.
Wielofunkcyjna wyspa (w przestrzeniach otwartych), utrzymana w odcieniach bieli, czerni bądź modnych szarości, z dodatkamiw intensywnych kolorach - te elementy dominują we współczesnych kuchniach. Pomijając kolorystykę, nowoczesność niewątpliwie kojarzy się z zaawansowanym technologicznie sprzętem kuchennym: lodówka z zamrażarką, okap sterowany z poziomu smartfona, spiżarka z cargopiekarnik z książką kucharską, , czy świecące w ciemności, plastikowe “kostki lodu”. Na rynku dostępne są urządzenia, które mogą nie tylko zawrócić nam w głowie, ale przede wszystkim ułatwić, przyspieszyć i uprzyjemnić czas spędzony w kuchni.
Najczęstsze błędy popełniane w aranżacji kuchni
Bez fachowej pomocy przy aranżacji kuchni można popełnić wiele błędów, dlatego warto korzystać z poradników (www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-kuchnie,ik4.html) i pomocy fachowców. Najczęstsze pomyłki w urządzaniu kuchni są przedstawione poniżej:
- Palniki kuchenne i zlewozmywak umieszczone na przeciwległych ścianach są niepraktyczne i niebezpieczne.
- Kuchnia w narożniku jest niewygodna w użytkowaniu. Najlepiej, by po obu jej stronach znajdowały się blaty kuchenne do przygotowywania posiłków.
- Obecnie produkowane meble są regulowane na dowolną wysokość. Dostosujmy ją zatem do wzrostu domowników (kiedyś wszystkie blaty były umieszczane na wysokości 85 cm). Przede wszystkim należy zwrócić jednak uwagę na to, by blaty były duże i można było na nich rozlokować wszystkie potrzebne sprzęty a nadal miećmiejsce do przygotowania potraw.
- Stosowanie ciemnych kolorów ścian i mebli w małych wnętrzach, przez co optycznie stają się one jeszcze mniejsze. Dzięki jasnym barwom kuchnia (jak i każde inne pomieszczenie)zyska więcej przestrzeni.
- W przypadku każdego remontu okazuje się, że kosztorys nie uwzględniał części wydatków. Szczególnie podczas urządzania kuchni okazuje się, że koszty z nią związane są wyższe niż początkowo zakładaliśmy. Dlatego dobrze, by planować budżet o 10-15% większy niż początkowy kosztorys.
- Nadmiar dodatków. Często w kuchni umieszcza się nadmiar niepraktycznych elementów wyposażenia, (np. trzeci komplet filiżanek, zbyt duża ilość sztućców). Warto tę kwestię uporządkować, zwłaszcza w małych kuchniach.
- Przed zakupem sprzętu AGD dobrze jest się upewni się, że kuchnia jest wyposażona we właściwie rozlokowane gniazdka elektryczne.
- Kluczową rolę w kuchni, łazience i strefie pracy stanowi oświetlenie. Powinniśmybyć dobrane w sposób,tak który ułatwia pracę, rozjaśnia i powiększa wnętrze.
- Niedopasowanie rodzaju materiału do użytkowanej powierzchni. Ze względu na to, że w kuchni łatwo zabrudzenia, dobrze wyłożyć podłogę płytkami antypoślizgowymi, a przestrzeń nad blatem zabezpieczyć materiałem odpornym na trwałe plamy.
Wykończenie ścian
Ściana w kuchni, pomiędzy blatami a szafkami górnymi (zwana potocznie rękawem) powinna być zaaranżowana w sposób, który pozwoli na łatwe zachowanie czystości tego obszaru. Można tę przestrzeń zagospodarować używając różnego rodzaju materiałów:
- płytek ceramicznych;
- szkła (hartowanego lub laminowanego);
- blachy (stosowanej wcześniej wyłącznie w szkołach gastronomicznych);
- impregnowanego i zabezpieczonego lakierem drewna;
- tapety (laminowanej bądź z włókna szklanego);
- granitu;
- płytek klinkierowych;
- betonu architektonicznego;
- farby odpornej na zmywanie;
- drobnych kamyków, muszelek, ziaren kawy (tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia) zabezpieczonych szkłem.
Tapeta w kuchni
Tapeta jest rozwiązaniem, która, po latach niełaski, znów coraz częściej pojawia się we wnętrzach polskich kuchni. Żeby mogła spełniac funkcję nie tylko ozdobną, ale także funkcjonalną dobrze wybrać niepalną, zmywalną oraz odporną na wilgoć. Tapety winylowe są przeznaczone do miejsc narażonych na kontakt z płynami, a równocześnie odporne na szorowanie. Zalety i wady tapety w kuchni można znaleźć tutaj.
Tapetę łatwiej wymienić niż płytki ceramiczne, granit czy drewno, a może ona stanowić spójność kompozycyjną z tapetą w salonie. Jeśli wybranego wzoru nie ma w wersji winylowej czy laminowanej możemy zwykłą tapetę papierową zabezpieczyć szkłem.
Na rynku można znaleźć szeroki wybór tapet do kuchni, choć najpopularniejsze są te z motywami spożywczymi: dymiącymi filiżankami z kawą, owocami, warzywami, ziarnami zbóż, ziołami, pędami bambusa. W małych kuchniach musimy uważać, by wielkość wzoru z tapety nie zdominowała całego pomieszczenia.