Design cottagecore – podstawowe cechy

Cottagecore to styl wnętrzarski, który we współczesnym (dynamicznym i pełnym pośpiechu) świecie zyskuje coraz większą popularność. Na tle innych wyróżnia go przede wszystkim nostalgiczno-rustykalny charakter, co wprowadza niesamowity klimat i daje poczucie, że miejsce urządzone w ten sposób ma duszę.

Design jest pełen ciepła, naturalnych materiałów i miesza ze sobą elementy pochodzące z różnych stylów – od vintage, przez eklektyczne, aż po skandynawskie i romantyczne. Estetyka stawia na przytulność i podkreślanie „życia”, które rozgrywa się w domu.

Styl ten pozwala odciąć się od zgiełku współczesności i wrócić do bardziej sielskich korzeni, jakie wiele osób kojarzy z czasów dzieciństwa. To sentymentalna podróż w czasie, która daje każdemu domownikowi szansę zaznaczenia swojej obecności w przestrzeni.

W designie cottagecore nie ma miejsca na skrajny minimalizm ani ultranowoczesne rozwiązania. To pomieszczenia przeładowane roślinami, książkami, dodatkami z naturalnych materiałów, zdjęciami domowników czy ozdobami hand made.

Cottagecore stawia na drewno, kamień, bawełnę, len, ceramikę czy żeliwo – materiały kojarzone z tradycyjnymi, wiejskimi domami. Na meblach i dodatkach można zaobserwować wykończenia, które nadają wnętrzu autentyczności i ciepła. Są często stylizowane na antyki lub naprawdę pochodzą sprzed lat.

Aranżacje tego typu są pełne roślin – zarówno świeżych, jak i suszonych, takich jak lawenda, gipsówka czy zioła. Kwiaty są obecne w każdym zakątku domostwa – w doniczkach, wazonach, w ogrodzie, a także w formie dekoracyjnych tkanin czy obrazów.

Plusy i minusy aranżacji cottagecore

Trend ten idealnie sprawdza się w aranżacji domów na wsi przeznaczonych do relaksu i odpoczynku, ale nie tylko. Coraz więcej osób decyduje się wdrożyć design nie tylko do wakacyjnych mieszkań, ale i tych, w których żyją na co dzień. Warto to zrobić, ponieważ cottagecore:

- tworzy ciepłe, przytulne wnętrza;

- sprzyja wypoczynkowi i poczuciu spokoju;

- pozwala na bliskość z naturą;

- wprowadza nostalgiczny klimat;

sprzyja ekologicznym rozwiązaniom (można np. wykorzystać elementy vintage).

Dla niektórych osób wadą może okazać się duża liczba dekoracji i elementów. Nie jest to styl przeznaczony dla miłośników minimalizmu. Czasami designerskie meble vintage czy surowce naturalne bywają także znacznie droższe od elementów z sieciówek. To sprawia, że trzeba sporo zainwestować w realizację projektu typu cottage.

Jak urządzić wnętrza w stylu cottagecore?

Styl cottagecore bazuje na palecie stonowanych, naturalnych kolorów. Dominują beże, kremy, odcienie zieleni, brązy, pastele oraz subtelne róże i błękity. We wnętrzach doskonale sprawdzają się wszelkie miękkie narzuty, grube koce, lniane zasłony czy wzorzyste poduszki, które sprawiają, że mieszkanie staje się przytulne.

Kiedy chce się urządzić przestrzeń w takim wydaniu, najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniej nieruchomości. Najłatwiej klimat wprowadzić w wiejskich domach. Stare budownictwo samo w sobie nawiązuje do nostalgicznych uniesień, a natura wokół tylko podkreśla tę atmosferę.

W projekcie powinno znaleźć się jak najwięcej naturalnych materiałów, w tym sporo drewna. Warto zainspirować się aranżacją i kolorystyką domów wiejskich, które można oglądać w filmach i serialach. Masę pomysłów znajdzie się w ekranizacjach Ani z Zielonego Wzgórza czy powieści autorstwa Jane Austen. Idealnie styl ten pokazuje także znana w sieci influencerka o pseudonimie Ballerina Farm.

To idealne rozwiązanie dla osób lubiących styl angielski, bliskość natury i kolory ziemi. Warto sprawdzić gotowe inspiracje w sieci i szukać elementów wyposażenia np. na pchlich targach. Czas na wnętrza z duszą!

 

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem