Czym jest ogród wertykalny i jak go stworzyć?
Czym jest ogród wertykalny?
Ogród wertykalny to aranżacja roślinna stworzona z myślą o niewielkich przestrzeniach. Pozwala na uprawę roślin w pionie, czyli przeważnie na ścianach lub specjalnych konstrukcjach. Może pełnić funkcję ozdobną lub praktyczną w zależności od tego, czy zasadzi się tam kwiaty, czy np. zioła i warzywa. Doskonale łączy też oba te zastosowania.
Wertykalny ogród może przybierać różne rozmiary. Czasami stanowi ozdobę całej ściany, a innym razem wyróżnia się na niej niczym obraz i zakrywa jedynie część dostępnej powierzchni. Daje właścicielom ogromne możliwości aranżacyjne i każdy łatwo dopasuje go do własnych potrzeb i preferencji wizualnych.
Ogród wertykalny – jakie rośliny się sprawdzą?
Wybór roślin do stworzenia zielonej ściany zależy od tego, jaki efekt chce się osiągnąć, jaką funkcję ma pełnić ogród, a także gdzie się znajdzie – na zewnątrz czy w środku mieszkania. W przypadku aranżacji na balkonach czy tarasach można postawić na, m.in.:
- bluszcz;
- lawendę;
- kwitnące kwiaty jednoroczne;
- trawy ozdobne;
- zioła (np. mięta, rozmaryn, tymianek).
Przy wyborze poszczególnych rodzajów roślin należy kierować się ich wymaganiami i położeniem ogrodu. Niektóre kwiaty lubią miejsca mocno nasłonecznione, podczas gdy inne zdecydowanie lepiej rozwijają się w zacienionych lokalizacjach.
W przypadku pionowego ogrodu umieszczanego w domu lub mieszkaniu sprawdzą się, np.:
- skrzydłokwiat;
- filodendron;
- paprocie;
- różne typy sukulentów;
- wszelkie zioła niezbędne w kuchni.
Trzeba pamiętać o tym, by zwracać uwagę na wymagania dotyczące pielęgnacji poszczególnych roślin. Warto przed zakupem poczytać m.in. o zasadach podlewania czy pożądanym przez konkretne gatunki nasłonecznieniu. Jeśli ogród ma mieć typowo użytkowe zastosowanie, najlepiej wypełnić go warzywami: pomidorkami koktajlowymi, sałatą, rzodkiewką czy pietruszką. Taka kompozycja sprawdzi się przede wszystkim na balkonie.
Jak zrobić ogród wertykalny w domu i nie tylko?
Ogród wertykalny to świetny sposób na wprowadzenie zieleni zarówno do wnętrza domu, jak i na balkon, taras, a nawet na podwórko. Może służyć np. jako okrycie betonowego ogrodzenia. Sposobów montażu jest mnóstwo, ponieważ w sklepach znajdują się zarówno gotowe szkielety, jak i elementy, z których wszystko da się zrobić samodzielnie.
Niektóre konstrukcje to stabilne, samodzielnie stojące stelaże z miejscami na doniczki, do których wystarczy włożyć zakupione rośliny. Występują w różnych rozmiarach. Można kupić także niewielkie panele do zawieszenia na ścianie za pomocą wkrętów.
Jeśli chce się stworzyć konstrukcję DIY, warto zainwestować w metalową kratę o odpowiednich wymiarach, a także doniczki z uchwytami. Takie elementy są przystosowane do zawieszania na uchwytach i zapewniają roślinom właściwy poziom stabilności.
Ciekawym sposobem jest także zbudowanie ogrodu z palet drewnianych. Taka aranżacja świetnie sprawdzi się np. na balkonach utrzymanych w stylu boho lub rustykalnym. Wystarczy odpowiednio ustawić palety, przymocować je do siebie za pomocą wkrętów, a następnie przyczepić plastikowe doniczki lub umieścić je we wewnętrznych przestrzeniach europalet.
Zamiast tego można zbudować także konstrukcję z drewnianych desek. Warto je najpierw odpowiednio pomalować i zaimpregnować, a następnie za pomocą wkrętów lub gwoździ złożyć w formie kraty. Taki stelaż oparty o ścianę pozostaje jedynie uzupełnić doniczkami.
Jest jeszcze inne rozwiązane, polecane szczególnie w przestrzeniach domowych i biurowych. Można zatrudnić firmę specjalizującą się w tworzeniu ogrodów wertykalnych idealnie dopasowanych do projektu wnętrza. Profesjonaliści wykonują zarówno naturalne, jak i sztuczne aranżacje.
Warto zdecydować się na ogród wertykalny, ponieważ jest to sposób na stylową i oryginalną aranżację przestrzeni. Pozwala także cieszyć się funkcjonalnością, poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniu czy dostarczając świeże zioła i warzywa.