Bezpiecznie w łazience
Gorąca woda, śliska powierzchnia i chwila nieuwagi to naprawdę niebezpieczne połączenie. Nic dziwnego, że to właśnie w łazience dochodzi do największej liczby wypadków w domu.
Według informacji IDB, czyli Unijnej bazy danych o urazach, ponad 80% wszystkich wypadków ma miejsce tam, gdzie najmniej się ich spodziewamy - w domu lub podczas spędzania czasu wolnego. Mało kto zdaje sobie sprawę, że osób, które trafiają do szpitala z tego powodu, jest aż sześć razy więcej niż rannych w wypadkach drogowych. Kuchnia, schody, a w szczególności łazienka to miejsca, w których najłatwiej o nieszczęście. Najwięcej zagrożeń czyha na małe dzieci i osoby starsze, ale każdy może stać się ofiarą gorącego kranu lub wody na podłodze. Na szczęście znając potencjalne zagrożenia, możemy skutecznie im zapobiegać.
Uwaga na oparzenia
Odczuwanie ciepła jest inne w przypadku ludzi dorosłych, a inne w przypadku dzieci i osób starszych. Dla noworodków niebezpieczny może być już kontakt z temperaturą 40 stopni C. A ile stopni ma strumień w naszych bateriach?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury ciepła woda w wylewce nie powinna przekraczać 60stopni C, ale w praktyce bywa jeszcze bardziej gorąca.
Dlatego pierwszym krokiem dla zwiększenia bezpieczeństwa w naszym domu powinno być zainstalowanie baterii termostatycznych.
Dziś to praktycznie już standard. Z jednej strony utrzymują na stałym poziomie pożądaną temperaturę, z drugiej pozwalają na ustawienie blokady ograniczającej dostęp gorącej wody. Takie rozwiązanie jest niezwykle przydane w panelach prysznicowych i bateriach łazienkowych, gdzie najłatwiej o przypadkowe poparzenie - wyjaśnia ekspert Katarzyna Dietrich z firmy Deante, producenta wyposażenia łazienek i kuchni.
Śliska powierzchnia grozi upadkiem
Wyjście spod prysznica zakończone spektakularnym poślizgiem na ręczniku - to motyw często wykorzystywany przez komików. Taka scenka zabawna jest dopóki, dopóty nie przytrafi się nam samym. Niefortunny upadek może bowiem skończyć się czymś więcej niż dotkliwe potłuczenia.
O nasze bezpieczeństwo najlepiej zadbać już na etapie projektowania łazienki.
- Zdecydujmy się na płytki z wysokim parametrem antypoślizgowym. Te pokryte odpowiednim impregnatem lub specjalnymi żłobieniami pozwolą zachować równowagę na mokrej powierzchni.
- Zwróćmy też uwagę, czy wybrany przez nas brodzik posiada występy przeciwpoślizgowe. W już urządzonej łazience możemy zastosować działania doraźne: maty do wanny lub dywaniki z powierzchnią pokrytą gumą.
- A przede wszystkim zadbajmy o porządek w łazience. Rzucony na mokrą podłogę ręcznik może stać się przyczyną niejednego poślizgu.
Wszystko pod kontrolą
Kiedy w łazience obecne są dzieci, należy zadbać o każdy szczegół. Przede wszystkim dostosujmy jej wnętrze do wzrostu młodszych użytkowników. Nie oznacza to oczywiście niskiego mocowania armatury, ale wyposażenie łazienki w wygodne schodki, które umożliwią im komfortowe sięganie do wyżej umieszczonych elementów.
Zadbajmy też, aby papier toaletowy i ręczniki były w dostępnym na wyciągnięcie ręki dziecka miejscu. Wspinanie i wychylanie się to zawsze ryzyko upadku. O ile przedmioty codziennego użytku powinny być łatwo dostępne, o tyle należy usunąć wszystko, co potencjalnie niebezpieczne.
Przede wszystkim chemia i detergenty – one powinny być zamykane w niedostępnym dla dziecka miejscu. Pamiętajmy też, że zagrożeniem są również ostre przedmioty typu nożyczki i pilniczki, a także wszelkie akcesoria elektryczne, jak golarki, depilatory i suszarki. Aby uchronić ciekawskie dzieci, zabezpieczmy także kontakty specjalnymi osłonkami. Wszystkie te starania nie zastąpią jednak najważniejszego – czujnego oka rodziców podczas kąpieli.
Pamiętaj:
- Baterie termostatyczne pozwolą uniknąć oparzenia gorącą wodą.
- Wybierz płytki podłogowe i brodzik z rozwiązaniami antypoślizgowymi.
- Detergenty, ostre i elektryczne akcesoria trzymaj w niedostępnym dla dziecka miejscu.
- Dbaj o porządek w łazience.
- Nie zostawiaj małego dziecka bez nadzoru nawet na krótką chwilę.