Przysznic czy wanna?
Kto wymyślił spłuczkę toaletową? Od kiedy znany jest system kanalizacyjny? Ile lat ma muszla klozetowa? Odpowiedzi na te pytania jednoznacznie wskazują starożytność - łazienka niemalże od zarania ludzkości odgrywała w życiu człowieka bardzo istotną rolę.
I tak jest do dziś, dlatego komfortowe wyposażenie łazienki wymaga przemyślanego planu. Projektanci wnętrz oferują wiele sposobów zagospodarowania tej przestrzeni, która z miejsca codziennej toalety coraz częściej przeobraża się w ekskluzywny salon kąpielowy. Na dużej powierzchni takiego salonu znajduje się miejsce zarówno na wannę, jak i na kabinę prysznicową.
Panel prysznicowy
Nieco bardziej ograniczona przestrzeń łazienki skutkuje koniecznością wyboru jednego z tych rozwiązań. Jednak zarówno w dużym pokoju kąpielowym, jak i stosunkowo małej łazience nie powinno zabraknąć … panelu prysznicowego.
Panele prysznicowe są coraz popularniejsze ze względu na wygodę i komfort, jaki zapewniają miłośnikom codziennych kąpieli. Jest to urządzenie, na które powinni zwrócić szczególną uwagę posiadacze malutkich łazienek, którzy często są wręcz skazani na kabinę prysznicową, a dzięki temu rozwiązaniu mogą zdecydowanie bardziej komfortowo poczuć się w swojej łazience. Panel prysznicowy to nowoczesny kompaktowy sprzęt przewyższający klasyczne baterie.
Poza typową słuchawką prysznicową posiada wiele mechanizmów, zwiększających możliwości oraz komfort użytkowania. Może nam zapewnić codzienny relaksujący masaż przy dźwiękach ulubionej muzyki i nastrojowym świetle.
Dobór panelu powinien być uzależniony od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli zdarza się, że z naszej instalacji wypływa woda o różnej temperaturze, warto pomyśleć o termostacie, który zapewni nam stały poziom ogrzewania wody. Standardowym wyposażeniem spotykanym w panelach prysznicowych powoli stają się też dysze do hydromasażu. Najlepiej, aby ich liczba nie przekraczała sześciu, wtedy będziemy mieć pewność, że strumień wody zawsze będzie odpowiednio silny – mówi Damian Siuta z firmy Kuchinox.
Klienci często mają także problem z wyborem materiału, z którego wykonany ma być panel – dodaje specjalista z Kuchinoxu.
Najbardziej popularnym tworzywem jest aluminium – lekki i uniwersalny surowiec będzie odpowiedni do każdej łazienki, bez względu na jej charakter. Oczywiście, na rynku dostępne są także panele z hartowanego szkła, marmuru, a nawet drewna cedrowego, jednak ich cena będzie odpowiednio wyższa.
Należy jednak pamiętać, że zanim podejmiemy ostateczną decyzję i wybierzemy kabinę zamiast wanny, musimy sprawdzić, czy posiadana przez nas instalacja pozwala na korzystanie z panelu prysznicowego czy jedynie z tradycyjnej baterii. Zazwyczaj warunkiem instalacji panelu jest minimalne ciśnienie w rurach, które powinno wynosić średnio 3 bary.
Przed montażem
Przed montażem panelu warto także pamiętać o ewentualnym uszczelnieniu przestrzeni między kafelkami lub odnowieniu fug tak, by woda nie stała między płytkami. Pomimo że panele prysznicowe nie są kłopotliwe w montażu, warto poprosić o pomoc specjalistę, gdyż sprzęt montowany niezgodnie z instrukcją obsługi nie jest objęty gwarancją.