Podczas budowy lub modernizacji domu każdy inwestor podejmuje decyzję o wyborze  systemu ogrzewania. W przypadku, gdy na działce nie ma dostępu do gazu ziemnego, a doprowadzenie jest bardzo kosztowne warto rozważyć gaz płynny.

Ogólna charakterystyka gazu płynnego

Gaz płynny jest otrzymywany podczas procesu rafinacji ropy naftowej. Najczęściej wykorzystywanymi gazami węglowodorowymi otrzymywanymi podczas rafinacji są propan i butan. Jedną z najistotniejszych ich właściwości jest zdolność skraplania się w temperaturze otoczenia. W postaci cieczy gaz płynny daje się łatwo magazynować np. w często stosowanych w gospodarstwach domowych butlach 11 kg. W przypadku, gdy gaz płynny jest wykorzystywany do ogrzewania domu, magazynowany jest on w zbiornikach najczęściej o pojemności 2700 litrów.

SCHEMAT INSTALACJI NA GAZ PŁYNNY

Przydomowe instalacje zbiornikowe zasilane są czystym propanem z uwagi na jego zdolność odparowywania do temperatury – 42 st. C co gwarantuje bezawaryjne działanie instalacji i ciepło w domu nawet podczas największych mrozów. W naszym klimacie nie zaleca się korzystania z instalacji przydomowych zasilanych mieszaniną propanu i butanu z uwagi na to, że butan przestaje spełniać swe funkcje zasilające już w temperaturze 0 st. Ma to szczególne znaczenie w okresie zimy, gdy temperatura otoczenia gwałtownie spada i urządzenia zasilane mieszanką propanu i butanu odmawiają posłuszeństwa.

Dlaczego warto wybrać gaz płynny?

Dzięki swoim właściwościom fizyko - chemicznym gaz płynny stanowi idealną alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii. Jako kompleksowe medium energetyczne gaz płynny zapewnia swoim użytkownikom:

  • wygodę - instalacja na gaz płynny nie wymaga skomplikowanej obsługi;
  • uniwersalność – służy do gotowania, ogrzewania domu i podgrzewania wody;
  • czyste spalanie – użytkowanie gazu płynnego jest nieszkodliwe dla środowiska, podczas spalania gazu płynnego nie wydzielają się pyły ani związki siarki, a zawartość w nich tlenku azotu jest dużo niższa niż np. w spalinach powstałych podczas spalania oleju opałowego;
  • oszczędność – gaz płynny ma wyższą niż inne paliwa wartość opałową, a urządzenia zasilane gazem płynnym można precyzyjnie regulować, ściśle dostosowując ilość zużytego gazu do rzeczywistych potrzeb w danej chwili.

#zdjecie4#Gaz płynny to źródło energii które, można z powodzeniem zastosować zarówno w nowo budowanych budynkach, jak również w istniejących, które są remontowane.

Instalacja zbiornikowa na gaz propan to idealne rozwiązanie dla osób, które w przyszłości spodziewają się doprowadzenia gazu ziemnego. Urządzenia przystosowane do odbioru gazu płynnego po niewielkiej modernizacji równie efektywnie pracują na gazie ziemnym.

Jak działa instalacja na gaz płynny

Gaz płynny jest magazynowany w zbiorniku pod ciśnieniem (maksymalne napełnienie 85%). Pobieranie ciepła z otoczenia powoduje parowanie gazu. W wyniku parowania wytwarza się ciśnienie w zbiorniku i następuje przepływ gazu. Gaz jest doprowadzany za pomocą instalacji gazowej do wszystkich urządzeń zasilanych gazem płynnym. Ciśnienie jest redukowane do wielkości odpowiedniej dla zasilanego urządzenia.

Instalacja zbiornikowa na gaz płynny


Instalacja zbiornikowa z uwagi na swój charakter musi być wykonana ściśle według projektu. Projekt posadowienia zbiornika wymaga uzgodnienia z odpowiednimi urzędami, a miejsce usytuowania zbiornika musi zostać naniesione na mapę geodezyjną działki. Zbiorniki lokalizuje się na zewnątrz budynków, istnieje także możliwość zakopania zbiornika pod ziemią (zbiorniki podziemne).

ODLEGŁOŚCI ZBIORNIKÓW NA GAZ PŁYNNY OD BUDYNKÓW, OGRODZENIA, DRÓG

Wybrany zbiornik powinien być na tyle duży, aby dla wygody Klienta napełniać go nie częściej niż dwa razy do roku – zbiornik dobiera doradca handlowy.

Najczęściej stosowane pojemności zbiorników:

  • 2700 litrów,
  • 4850 litrów,
  • 6700 litrów.

Szerokość zbiorników wynosi 1,3 m, a maksymalne napełnienie 85%.

Decydując się na gaz płynny jako źródło ogrzewania w domu warto podpisać umowę z dystrybutorem gazu i zdać się na jego pomoc na każdym etapie procesu wykonania instalacji zbiornikowej.

Dzięki telemetrii można odczytać stan licznika drogą radiową lub telefoniczną

Dzięki telemetrii można odczytać stan licznika drogą radiową lub telefoniczną [rys.: Gaspol]

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: