Tradycyjne żarówki 90% dostarczonej energii zamieniają na bezużyteczne ciepło, a 10% na światło. Zastępując tradycyjne żarówki energooszczędnymi świetlówkami możesz obniżyć rachunki  za energię nawet o 80%.

Wzrost opłat za energię elektryczną sprawia, że coraz częściej szukamy sposobów na obniżenie rachunków. Jednak co z tego, że kupujemy urządzenia energooszczędne, jak często nie potrafimy z nich odpowiednio korzystać. Nowoczesny telewizor, komputer, kino domowe czy konsola do gier, to w efekcie prawdziwi pożeracze prądu. Jeśli dorzucimy do tego sprzęt AGD i energochłonne oświetlenie, możemy być pewni wysokich rachunków.

Ile miesięcznie wydajesz na prąd?

Wymiana jednej tylko tradycyjnej żarówki 60W na energooszczędną świetlówkę o mocy 11W pozwala zużyć mniej o blisko 108 kW/h rocznie i tym samym zaoszczędzić 55zł – wylicza Maciej Kędzior z firmy Kobi Light.

Nie tracimy przy tym na jakości światła. Wręcz przeciwnie. Nowoczesne świetlówki o wspomnianej mocy 11W zastępują tradycyjne 60W. Przy tym doskonale oddają one naturalne kolory (mają wysoki wskaźnik oddawania barw Ra > 80), są bezpieczne dla naszego wzroku, nagrzewają się dużo mniej niż zwykłe żarówki, w których temperatura sięga nawet 2200°C i co bardzo ważne świecą do 10 razy dłużej niż zwykłe żarówki i to bez względu na ilość włączeń/wyłączeń na dobę.

Oszczędne i bezpieczne…

Nowoczesne, eleganckie i co najważniejsze energooszczędne świetlówki kompaktowe, stanowią idealną alternatywę dla zwykłych żarówek. Dzięki temu znajdują szerokie zastosowanie zarówno w budynkach fabrycznych, jak i w gospodarstwach domowych. Mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz budynków. Ich zasada działania opiera się na wykorzystaniu amalgamu, czyli stopu rtęci w stałej postaci i kilku innych metali. Amalgam jest bardziej ekologiczny i bezpieczniejszy niż rtęć w stanie ciekłym. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi, ani dla środowiska.

Podstawowe zasady oszczędzania

  • zawsze gdy to możliwe wykorzystujmy naturalne światło dzienn,
  • wyłączajmy oświetlenie z którego nie korzystamy,
  • wykorzystujmy zarówno strumień świetlny pochodzący bezpośrednio z oprawy, jak i strumienie odbite od sufitu i ścian. Jasne kolory wnętrz i dobre parametry odbiciowe ścian i sufitu pozwalają na zmniejszenie mocy oświetlenia,
  • wymieńmy tradycyjne żarówki na energooszczędne lub oświetlenie LED,
  • jeśli w pomieszczeniu zamontowane jest tylko jedno źródło światła o dużej mocy, zamieńmy je na kilka niezależnych lamp zużywających mniej energii – pozwoli to na korzystanie tylko z takiej ilości światła jaka rzeczywiście jest nam potrzebna,
  • dostosujmy oświetlenie do układu funkcjonalnego wnętrza- jeśli np. w jadalni stół umieszczony jest przy ścianie to nie montujmy jedynej wiszącej lampy na środku pomieszczenia,
  • zamontujmy urządzenia automatycznie włączające i wyłączające światło,
  • w korytarzach i na schodach zamontujmy wyłączniki schodowe, pozwalające na wyłączanie/włączanie światła z kilku miejsc.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: