Wybór projektu własnego domu nigdy nie jest prosty. Zwłaszcza dla architekta, na co dzień spełniającego marzenia innych. Bogdan Kulczyński szukał jednej wyrazistej idei, wokół której zorganizuje swoją przestrzeń. W ten sposób powstała niezwykła konstrukcja wpisana w tężnię solankową, do której Reynaers Polska dostarczył swoje systemy.

Tradycyjne tężnie to ogromne drewniane budowle obłożone gałęziami tarniny, służące do zwiększenia stężenia soli w solance. W przeszłości tężnie wykorzystywano do produkcji soli kuchennej, obecnie służą jako ogromne inhalatoria w kurortach leczniczych. Najbardziej znane polskie tężnie znajdują się w Ciechocinku, Rabce, Inowrocławiu
i Konstancinie-Jeziornej.

Ta właśnie te ostatnie, podwarszawskie tężnie, zachwyciły Bogdana Kulczyńskiego

Kiedy zacząłem pracować nad projektem swojego domu, musiałem odpowiedzieć sobie na pytanie, czym on dla mnie będzie. Nie chciałem by był zbiorem pomysłów, szukałem jednej czytelnej idei, która poukłada przestrzeń w zgodzie z życiem mojej wielopokoleniowej rodziny. Dom miał stanąć w lesie, chciałem by z nim koegzystował. Pewnego dnia popatrzyłem nowym okien na tężnie w Konstancinie. Ich piękno mnie urzekło. To był przecież mój dom w lesie, wyjaśnia architekt.


Dzikie koty, morska bryza i systemy Reynaers

Dom został zbudowany według bardzo prostej zasady. Północna część (od ulicy) to duży salon otoczony stelażem obłożonym gałęziami tarniny (tężniami), za którym znajduje się szafa zawierająca schody, łazienki, garderoby, kuchnię i pomieszczenia techniczne. Południowa strona (od lasu) to wolne przestrzenie ograniczone jedynie szklanymi ścianami. Dzięki temu odnosi się wrażenie, że las niemal wchodzi do środka pod oknami można spotkać kuny, dzikie koty i różne gatunki ptaków.

Zasadzie powściągliwości podporządkowano także dobór materiałów. Elewacje, część podłóg i ścian wewnętrznych, drzwi oraz wbudowane meble zostały wykonane z polskiego modrzewia. Podłoga na całym parterze to białoszary marmur. Elewacja wspomnianej szafy, ściany wewnętrzne tężni a także jednej z łazienek wykończono czarną lawą o strukturze pumeksu. Na zewnątrz cieknąca po gałęziach tarniny solanka konserwuje je i mieni się w promieniach słońca.

Stolarka okienna została wykonana w systemach Reynaers. We wszystkich dużych przeszkleniach (ścianach słupowo-ryglowych), doświetlających, m.in. budynek od piwnicy po pierwsze piętro, zastosowano system CW 50. Wybrano go przede wszystkim ze względu na smukłe, 50-milimetrowe profile, zapewniające dostęp maksymalnej ilości światła do środka budynku. W przeszklenia został wbudowany kompatybilny z CW 50, system CS 68 trójkomorowe rozwiązanie okienno-drzwiowe z paskami termoizolacyjnymi. System ten użyto także do wykonania wszystkich otwieranych okien. Za drzwi prowadzące na drewniany taras odpowiada system do wykonywania drzwi przesuwnym CP 155. Natomiast świetlik dachowy to rozwiązanie szyte na miarę powstał na specjalne zamówienie architekta.

Teren wokół domu, podobnie jak sam budynek, niemal wtapia się w zastaną przez architekta przestrzeń.

Otoczenie domu to nie ogród lecz nieco skorygowany las, w którym wszystkie rośliny kwitną na biało. Przyjazne relacje z otoczeniem zachowałem również od strony ulicy, która jest obecnie duktem leśnym. Ogrodzenie działki zostało wykonane z tzw. gabionów, konstrukcji wypełnionych częściowo granitową kostką a częściowo roślinami. Wycofałem je o parę metrów w głąb działki i obniżyłem. Czuję, że osiągnąłem pełną harmonię miejsca, bryły i wnętrza domu, dodaje Kulczyński.

Trudno sobie wyobrazić, że niespełna kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy można poczuć się jak na plaży w Kołobrzegu, gdzie powietrze pachnie morską bryzą. Jednak, jak pokazuje przykład Bogdana Kulczyńskiego, realizacja marzenia o domu idealnym jest całkiem możliwa.

Dom mieszkalny Bogdana Kulczyńskiego
Architekt i inwestor: Bogdan Kulczyński
Systemy Reynaers: CW 50, CW 50-FP, CS 77, CS 59 Pa, BS 100
Montaż ślusarki aluminiowej: Bogard S.J.
Systemy Reynaers: CW 50, CS 68, CP 155, rozwiązania na zamówienie

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem