Polakom coraz lepiej się powodzi. Wciąż rośnie liczba osób, które decydują się na ucieczkę z miasta i wybudowanie domu gdzieś na jego obrzeżach. Niestety, niektórzy dopiero podczas ostatnich etapów budowy orientują się jak dobrze trzeba taką decyzję przemyśleć. Co zrobić, żeby ustrzec się przed rozczarowaniem?

Przede wszystkim musimy docenić powagę sytuacji. Decyzja o budowie własnego domu to tylko pierwszy malutki kroczek na drodze do gotowego budynku, do którego się wprowadzimy. Droga jest długa i kręta i w każdym jej momencie możemy przez nieuwagę zabłądzić i zejść na manowce, z których się już możemy nie wydostać. Droga ta ma kilka etapów i każdy z nich wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu i odpowiedzialności.

Po pierwsze musimy wiedzieć gdzie nasz przyszły dom będzie stał. Lokalizacja może ograniczyć ilość możliwych do wybrania projektów, więc jeżeli nie mamy jeszcze wykupionej działki to nie warto sprawdzać, które projekty domów nam najbardziej odpowiadają, bo może się okazać, że w miejscu gdzie będziemy budować, są one niemożliwe do zrealizowania. Natomiast jeżeli już mamy własną działkę, to trzeba się zabrać za szukanie projektu.

Na tym etapie również czeka na nas wiele pułapek. Szukanie wymarzonego domu zaczynamy od stwierdzenia jakie są nasze potrzeby i ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć. Warto poświęcić na ten etap trochę czasu, bo zmiany w wybudowanym już domu, choć często są możliwe do wprowadzenia, mogą się wiązać z dużymi wydatkami i niepotrzebnym stresem i stratą czasu. Postarajmy się ustalić z wszystkimi członkami rodziny czego potrzebujemy i z doświadczenia codziennego życia wyciągnąć wnioski co do tego jak powinien być rozplanowany nasz przyszły dom. Czy potrzebny nam jest duży pokój dzienny i otwarta kuchnia, żebyśmy mogli wspólnie spędzać dużo czasu w komfortowych warunkach. Czy zależy nam bardziej na tym, żeby każdy miał dużo miejsca w swoim pokoju/sypialni, bo każdy w rodzinie ma swoje sprawy i potrzebuje przestrzeni i spokoju, żeby je realizować.

Najwięcej nowych domów powstaje dla rodzin przeprowadzających się na swoje, więc projekty domów jednorodzinnych są najbardziej liczną grupą projektów w ofercie każdej firmy. Jest duża szansa na to, że uda nam się znaleźć gotowy projekt domu, który będzie nam odpowiadał. Dzięki temu zaoszczędzimy dużo czasu i pieniędzy, które musielibyśmy poświęcić na tworzenie nowego projektu wspólnie z architektem. W dodatku gotowe projekty to sprawdzone rozwiązania tworzone zwykle na bazie długoletnich doświadczeń. Niestety nie każda firma jest uczciwa, więc pamiętajmy o tym, żeby dobrze sprawdzić projekt zanim się na niego zdecydujemy. Najlepiej zacząć od rozrysowania go na nowo, według podanych wytycznych bo rysunek w prospekcie może być tylko „poglądowy". Dobrze jest też wyobrazić sobie jak będzie wyglądało gotowe wnętrze domu. Na płaskim projekcie na przykład schody mogą wglądać na zajmujące mało miejsca, ale pamiętajmy, że część schodów rysuje się na planie parteru a część na planie piętra. W rzeczywistości schody będą zajmowały łączną powierzchnię z tych dwóch planów.

Obecnie często się zdarza, że firmy oferują możliwość wyboru technologii w jakiej wybrany przez nas projekt zostanie zrealizowany. Możemy się zdecydować na tradycyjną technologię murowaną, lub nowoczesną ekologiczną technologię konstrukcji opartej o szkielet drewniany. Warto dobrze przemyśleć swój wybór. Może niekoniecznie potrzebujemy domu, który przetrwa 200 lat, ale będzie ciężki do ogrzania, mniej przyjazny środowisku i będzie bardzo ograniczał możliwość wprowadzania zmian i przebudowy. Oczywiście chodzi o dom murowany. Nie ma tu miejsca na wymienienie wszystkich zalet jakie posiadają domy drewniane, ale w Internecie bez problemu można znaleźć opis tej technologii.

Jeżeli kupno działki, wybór projektu i technologii mamy już za sobą, ostatnią rzeczą, która dzieli nas od zamieszkania w naszym własnym domu jest budowa. Niestety i tutaj nie możemy zostawić wszystkiego fachowcom. Budowę trzeba nadzorować i sprawdzać, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Projekty domów to jedno, a ich realizacja to zupełnie osobna sprawa. Nawet najlepszy projekt, może przez niedociągnięcia podczas budowy stać się później koszmarem dla właściciela domu.

Wniosek jest taki, że budowa domu kosztuje nas bardzo dużo pieniędzy i czasu, który trzeba włożyć najpierw wybór gotowego projektu lub stworzenie wspólnie z architektem nowego. Następnie w nadzór nad wdrażaniem go w życie. Jedyne co w tej sytuacji może nas pocieszyć to fakt, że naprawdę się opłaca. Prawie nic tak nie cieszy, jak wprowadzenie się do własnego, przystosowanego do naszych potrzeb domu, w którym wszystko jest wykonane jak należy. Jeżeli wszystkim etapom na drodze do własnego domu poświęcimy odpowiednią ilość uwagi i dopilnujemy, żeby nigdzie nie było żadnych potknięć, ta radość będzie nam towarzyszyła przez długie lata.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem