Wykorzystanie nowoczesnej stolarki aluminiowej pozwoliło na umiejętne połączenie wizji szklanej architektury ze współczesnymi wymogami funkcjonalności.

Szkło niemal od zawsze inspirowało wielkich architektów. Dzięki swoim fizycznym właściwościom zapewnia światło i ciepło, dlatego w historii było również traktowane jako nośnik symbolicznych znaczeń. W praktycznym wymiarze okna powinny dostarczać optymalną ilość światła dziennego do pomieszczeń i izolować wnętrze budynku od zimna i deszczu.

Bryła otwarta na stronę południową

Prezentowany dom jednorodzinny, znajdujący się w Duisburgu w zachodnich Niemczech, zaprojektowany został przez projektantów z pracowni Druschke und Grosser Architekten. Punktem wyjściowym było wkomponowanie bryły budynku w istniejącą rzeźbę terenu przy uwzględnieniu wymagań inwestorów odnośnie wielkości powierzchni użytkowej. Postanowiono wykorzystać nachylenie działki w kierunku południowym i stworzyć strukturę stopniowaną o harmonijnej linii, która przy odpowiedniej orientacji względem stron świata zapewni dostęp maksymalnej ilości światła do pomieszczeń.

Fasada od strony północnej została zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić właścicielom dyskrecję. Wbudowany pas świetlny na piętrze nawiązuje do szerokiego, półprzezroczystego przeszklenia drzwi wejściowych. Tutaj, na poziomie parteru zlokalizowano pomieszczenia mieszkalne, kuchnię i jadalnię. Od strony południowej części te znajdują się na wyższym poziomie, ze względu na dopasowanie struktury budynku do ukształtowania terenu. Na parterze od strony południowej zlokalizowano sypialnię, łazienkę i wellness, z których można bezpośrednio przejść do innych pomieszczeń. Na piętrze natomiast znajduje się oddzielony apartament z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami. Ideę pomieszczeń wypełnionych światłem zrealizowano umieszczając w fasadzie południowej jednolicie przeszklone okna i drzwi przesuwne o imponujących wymiarach.

Światło bez kompromisów

Wielkowymiarowe przeszklenia gwarantują maksymalny dostęp światła dziennego do pomieszczeń, harmonizują z architekturą budynku a przy tym pozwalają zaoszczędzić energię. Trwałość aluminium oraz stabilna konstrukcja ram pozwoliła na stworzenie okien i drzwi o wymiarach sięgających nawet 2,5 x 2,8 m. Przenikające przez nie światło rozchodzi się w przestronnych jasnych pomieszczeniach o wysokości 3 metrów. Efekt jasnych przestrzeni jest potęgowany dodatkowo delikatnym kontrastem bieli i szarości oraz obecnością połyskujących, stalowych powierzchni.

Otwartość architektoniczną bryły budynku podkreślają wąskie zewnętrzne szerokości profili (108 mm) w energooszczędnych drzwiach przesuwnych raz oknach aluminiowych. Uzyskanie efektu perfekcyjnego doświetlenia pomieszczeń połączonego z wymogami efektywności energetycznej umożliwił optymalny dobór systemów. System okienny o głębokości zabudowy 75 mm z rozszerzoną strefą izolacyjną, zoptymalizowaną uszczelką środkową oraz innowacyjną izolacją cieplną wrębu przyszybowego zapewnił w tym przypadku doskonały współczynnik przenikania ciepła Uf=1,4 W/m²K.

Jednolita powierzchnia przeszkleń od strony południowej została zrealizowana na bazie systemu drzwi przesuwnych możliwiających swobodny dostęp do balkonu, tarasu oraz ogrodu na wszystkich kondygnacjach budynku. Profil o poszerzonej strefie izolacji cieplnej z wypełnieniami w postaci dwukomorowych szyb zespolonych gwarantuje mieszkańcom efektywną ochronę przed żarem słonecznym w lecie i doskonały komfort cieplny w zimie.

Źródło: Schüco

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem