Rola drzwi w aranzacji wnętrza czym sie kierowac przy ich wyborzeKażdy właściciel domu czy mieszkania pragnie cieszyć się przytulnym, wygodnym i pięknym wnętrzem. Przy jego urządzaniu niezwykle istotną rolę odgrywają nie tylko wykończenia sufitu, ścian i podłóg, ale również drzwi wewnętrzne. Stanowią one niezbędny element niemal każdego pomieszczenia i pozwalają zachować jego funkcjonalny charakter. Na tym jednak ich potencjał się nie kończy ? mogą bowiem stanowić ciekawe dopełnienie domowej aranżacji. Czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Materiał drzwi wewnętrznych

Do produkcji drzwi wewnętrznych najczęściej stosowane są materiały drewnopochodne oraz drewno. Na rynku dostępne są też modele szklane, które są najchętniej wybierane przez właścicieli nowoczesnych wnętrz lub słabo doświetlonych pomieszczeń. Dobór fasonu powinien być uzależniony od stylu naszego mieszkania, a także możliwości finansowych.

 

Drzwi laminowane dostępne są w szerokiej gamie wzorów, które wyglądają elegancko i naturalnie. Ich zaletą jest dobra ochrona przed hałasem oraz lekkość. Warto również zwrócić uwagę na okleinę, która jest w nich zastosowana. Lepiej wybrać tę o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Drzwi MDF sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu ? zarówno nowoczesnym, w stylu loftowym, klasycznym jak i nawet glamour.

 

Z kolei drzwi wewnętrzne drewniane zazwyczaj są droższe i cięższe. Charakteryzują się też dłuższą żywotnością niż modele z MDF. Mogą być stosowane w przypadku każdej aranżacji, jednak najczęściej wybierane są do klasycznych pomieszczeń.

 

Aranżacja wnętrz a wygląd drzwi wewnętrznych

Wybierając drzwi wewnętrzne, należy zwrócić uwagę na ich kolor oraz zdobienia. Aby styl mieszkania był spójny, powinny z nim korespondować. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zarówno w zakresie kolorystyki, jak i zdobień. Do nowoczesnych pomieszczeń, które charakteryzują się prostym, przestronnym wystrojem, inwestorzy najczęściej wybierają modele w kolorze neutralnym bieli, szarości lub czerni. Zazwyczaj drzwi wewnętrzne wówczas dobiera się na zasadzie kontrastu lub idealnego dopasowania na przykład do koloru ścian. W pierwszym przypadku np. do białych ścian można wybrać model czarny lub granatowy.

 

W pomieszczeniach loftowych z kolei najczęściej stosowane są skrzydła o ciemnej barwie: czerni lub granatu, bez dodatkowych zdobień, z prostą klamką. We wnętrzach w stylu skandynawskim projektanci stawiają na jasne proste formy. W wersji niskobudżetowej mogą to być standardowe białe drzwi wykonane z płyty MDF. Nieco droższym rozwiązaniem, lecz idealnie korespondującym z tym stylem, jest dobór skrzydeł w kolorze jasnego surowego drewna bez dodatkowych zdobień.

 

W tradycyjnych wnętrzach zazwyczaj stosowane są drzwi drewniane lub z materiałów drewnopodobnych w jasnym lub ciemnym kolorze. Często dodatkowo zdobione, wyposażone w klamkę w odcieniu mosiądzu, złota lub srebra. 

 

Drzwi wewnętrzne ? wymiary i widoczność zawiasów

Wybierając drzwi wewnętrzne, należy zwrócić uwagę również na ich szerokość, a także sposób montażu zawiasów. Standardowe wymiary to 80 cm szerokości i 2 m wysokości. Umożliwiają one swobodne korzystanie z nich większości użytkownikom. Jednak niektóre wnętrza cechują się większymi ościeżnicami, których szerokość wynosi od 90 do 110 cm. Najczęściej są one spotykane w starych kamienicach lub loftowych przestrzeniach. Wybór szerszych drzwi może nadać wnętrzu niebanalnego designu, dlatego szerokość skrzydeł odgrywa istotną rolę w końcowym efekcie wizualnym pomieszczenia.

 

Warto zwrócić uwagę również na sposób montowania zawiasów drzwi wewnętrznych. Do wyboru mamy ukryte lub wierzchnie. Te pierwsze są schowane w specjalnej listwie maskującej. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane w nowoczesnych wnętrzach, ponieważ daje efekt wizualnie jednej płaszczyzny. Często są one dobierane pod kolor ściany tak, aby były one na jej tle niemal niewidoczne. Drugie rozwiązanie to drzwi przylgowe wyposażone w wierzchnie zawiasy. Stosowane są najczęściej w klasycznych i tradycyjnych wnętrzach. Ich zaletą jest lepszy dostęp do mechanizmu regulującego położenie skrzydła.

 

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem