Poddasza chętnie wykorzystujemy jako miejsca aranżacji pomieszczeń o najróżniejszych funkcjach – od garderoby, przez sypialnie i gabinety, po kuchnie oraz łazienki. Funkcjonalność tych przestrzeni zależy jednak w dużej mierze od ich odpowiedniego doświetlenia.

Jak dobierać okna dachowe?

Dobór okien do łazienek i kuchni na poddaszu wymaga zastosowania rozwiązań dostosowanych do panujących w nich specyficznych warunków. W pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności można stosować zarówno okna z PVC, jak i odpowiednio zabezpieczone okna drewniane, choć te drugie mogą w takich warunkach wymagać częstszej konserwacji. Większe znaczenie od zastosowanego materiału ma umiejscowienie okna w taki sposób, aby zminimalizować skraplanie się na jego powierzchni pary – dlatego zaleca się montaż nad grzejnikiem i nie zastawianie go meblami. Zapewni to efektywną cyrkulację powietrza.

Okno wyposażone w dodatkowe akcesoria

W znajdującej się na poddaszu sypialni jednym z priorytetów jest z kolei odpowiednie wyciszenie pomieszczenia, umożliwiające komfortowy i niezakłócony wypoczynek. W związku z tym dobrym rozwiązaniem będą okna dźwiękoszczelne ze szkleniem o wysokiej klasie ochrony przed hałasem. Warto także zadbać o wyposażenie okna w dodatkowe akcesoria, takie jak rolety zewnętrzne i wewnętrzne, umożliwiające zaciemnienie sypialni.

Jak prawidłowo doświetlić poddasze?

Okna w pokojach przeznaczonych do pracy, nauki czy zabawy powinny zapewniać domownikom dopływ maksymalnie dużej ilości światła słonecznego. Pozwala na to między innymi montaż kilku okien w zespoleniu. Można także rozważyć bardziej niestandardowe pomysły, takie jak okna „kolankowe” – połączenie okien połaciowych z oknami fasadowymi. Rozwiązanie to poprawi doświetlenie pomieszczeń i jednocześnie stanie się ciekawym elementem architektury budynku.

Sposób otwierania okna

Duży wpływ na komfort obsługi okien dachowych ma sposób ich otwierania. Modele uchylno-obrotowe, zwane też „klapowymi”, oraz modele wysokoosiowe dzięki osi obrotu umieszczonej w górnej części ramy pozwalają swobodnie wyglądać na zewnątrz. Okna posiadają również możliwość ustawienia skrzydła w tzw. „pozycji do mycia”, dzięki czemu bezpiecznie i łatwo można umyć zewnętrzną szybę.

Niezależnie od rodzaju pomieszczenia, wybierając okna na poddasze należy pamiętać o generalnych zasadach dotyczących ich rozmiarów. – Przyjmuje się, że 1 m² szyby jest w stanie doświetlić od 8 do 12 m² poddasza. Wymiary dostosowujemy także do kąta nachylenia dachu – im jest on mniejszy, tym okno powinno być dłuższe – i odwrotnie.

źródło: Roto



 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem