Wysoka szczelność okien PCV ogranicza hałas, który dociera do domu z ulicy. Czy to jednak wystarczające zabezpieczenie? Jakie okna powinniśmy wybrać, by hałas dochodzący spoza domu nie był uciążliwy dla mieszkańców? Sprawdźmy, co powoduje, że okna są tak szczelne, iż nie dopuszczają do naszych uszu uporczywych dźwięków.

Co wpływa na dźwiękoszczelność okna?Praktycznie już sama wysoka szczelność okna PCV powoduje poprawę tłumienia hałasu. Warto jednak zainwestować w rozwiązania, które podniosą walory dźwiękoizolacyjne okien.

Jak szyby zespolone tłumią hałas?

Efekt tłumienia hałasu zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju szyby zespolone zostaną zastosowane w naszym oknie. Tradycyjna budowa szyby zespolonej oparta jest o dwie szyby jednakowej grubości - 4 mm. Zaznaczyć wypada, że nie jest prawdziwe ogólne przeświadczenie, że dodanie trzeciej szyby (tej samej grubości - 4 mm) podnosi poziom tłumienia hałasu. Takie rozwiązanie zapewnia przede wszystkim dobre właściwości termoizolacyjne.

Aby uzyskać lepszy efekt tłumienia hałasu docierającego z zewnątrz niezbędne jest zastosowanie szyb zespolonych wykonanych z szyb o różnej grubości.

Najtańszym z dostępnych pakietów szyb zespolonych o podwyższonych właściwościach dźwiękoizolacyjnych jest szyba zespolona meritum glas o budowie 4/16/6. Hałas zostaje bowiem tłumiony przez zróżnicowaną grubości szyb. Warto pamiętać o tym, że wszystkie rodzaje szyb potocznie nazywanych antywłamaniowymi, również zapewniają doskonałe tłumienie hałasu.

Na poprawę tłumienia hałasu ma również wpływ sposób uszczelnienia okna. Standardowo okna PCV wyposażone są w dwie uszczelki. Dostępne są jednak systemy profili PCV, w których można zastosować trzecią, dodatkową uszczelkę osadzoną na środku profilu.
Okna PCV, które tłumią hałas

Jeśli szukamy okien o zwiększonej dźwiękoizolacyjności to musimy zwrócić uwagę, by zastosowano w nich dźwiękoizolacyjne szyby zespolone, np. meritum glas, lub inne zestawy szybowe mające zróżnicowaną grubość szyb. Warto również zainwestować w dodatkową, trzecią uszczelkę środkową.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem