Podejmując decyzję o wyborze okien, często sugerujemy się jedynie zdaniem sprzedawcy. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi energooszczędności stolarki, by mieć pewność, że kupujemy dobry produkt.

Okna są jednym z podstawowych elementów wpływających na izolację termiczną obiektu. Nieszczelna stolarka powoduje, że z budynków uchodzą znaczne ilości ciepła. W domu jednorodzinnym straty mogą sięgać 25%, natomiast w bloku nawet 45%, co znacząco zwiększa koszty ogrzewania. Na jakie parametry powinniśmy zatem zwracać uwagę przy ich zakupie?

Grunt to szyba

O izolacyjności cieplnej stolarki informuje współczynnik U – im jest on niższy, tym okno jest bardziej energooszczędne. Największy wpływ na jego wartość mają parametry szyby, które zależą od metody konstrukcji, rodzaju zastosowanych materiałów oraz jakości wykonania.

Standardowo w oknach stosuje się wkłady dwuszybowe, w których dwie tafle szkła oddzielone są specjalną ramką dystansową, a powstała w ten sposób przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest argonem, czyli gazem szlachetnym. Znacznie lepsze parametry ma nieco droższy wkład trzyszybowy, który dzięki dwóm komorom skuteczniej redukuje straty ciepła – tłumaczy Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

Nie zapominajmy o ramie

Współczynnik przenikania ciepła szyby często podawany jest jako U dla całego okna. Niestety jest to poważne nadużycie ze strony sprzedawców, ponieważ pomijają w ten sposób izolacyjność ramy, która stanowi nawet do 40% całkowitej powierzchni konstrukcji. W stolarce PVC kluczowymi elementami wpływającymi na straty ciepła przez ramę są szerokość profilu oraz materiał, z którego wykonywane jest wzmocnienie.

Wymiary profilu mają dużo większe znaczenie niż powszechnie podkreślana liczba komór z prostego powodu – system pięciokomorowy o szerokości 73 mm ma znacznie lepsze parametry cieplne niż 65 milimetrowy system sześciokomorowy – stwierdza Artur Głuszcz.

Do wzmocnienia ramy najczęściej wykorzystuje się stal, która niestety jest mało wydajnym izolatorem. Najlepsze parametry uzyskuje się dzięki kompozytom poliestrowo-szklanym, które maksymalnie ograniczają powstające straty ciepła.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem