Podstawowym parametrem badanym w ramach Programu Gwarancji Jakości Styropianu przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu jest gęstość materiału. Jest to najłatwiejsza i najbardziej skuteczna metoda wyeliminowania z rynku styropianu o zaniżonej jakości.

Dzięki temu Program Gwarancji Jakości przygotowany przez PSPS ma stać się nie tylko jakości styropianu na rynku. Jego celem jest także edukacja konsumentów, ażeby sami byli w stanie sprawdzić czy kupują towar pełnowartościowy. Wystarczy zważyć paczkę styropianu by sprawdzić, jakie są szanse spełnienia innych parametrów. Może to na własną rękę zrobić każdy, nawet w domowych warunkach.

Pochodne od gęstości

Rynek styropianu jest regulowany przez normę PN-EN-13163 : 2009, która stanowi podstawę znakowania i wprowadzania do obrotu wyrobów ze styropianu. Uzupełnieniem w/w normy europejskiej jest aktualnie nowelizowana polska norma aplikacyjna PN-B-20132 : 2005, która wskazuje minimalne gęstości dla poszczególnych wyrobów ze styropianu.

W normie europejskiej zależność pomiędzy gęstością a innymi parametrami pokazana jest bezpośrednio, w postaci dwóch wykresów przedstawiających krzywe korelacji : zależność CS (naprężenia ściskające) od gęstości  oraz Lambdy (przewodności cieplnej) od gęstości. Oba parametry stanowią podstawę powszechnie deklarowanych dzisiaj parametrów wyrobów ze styropianu, zawartych w nazwie (np. EPS 80 038 – gdzie 80 to parametr CS, a 038 to lambda) i/lub w kodzie oznaczenia. Coraz częściej w nazwie produktu występuje jedynie parametr lambdy, szczególnie dotyczy to najpopularniejszego produktu do ocieplania ścian (np. EPS 040).

Zgodnie z tymi normami takie parametry, jak lambda i CS są więc pochodną gęstości. Bardzo wyraźnie było to akcentowane w starej normie styropianowej, która opierała się przede wszystkim na gęstości wyrobów. W obrocie funkcjonowały wyroby:  FS12,  FS15, FS20 , FS30, FS40 przy czym : np.  FS  12 oznacza ciężar nie mniejszy niż 12 kg, FS  15 – nie mniejszy niż 15 kg  na metr sześcienny materiału itd. Nowe normy są pod tym względem mniej przejrzyste dla konsumenta.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu uznaje, że badanie gęstości jest najłatwiejszym i najbardziej przejrzystym dla konsumentów sposobem wyeliminowania problemu zaniżania jakości styropianu na rynku.

Nawet w warunkach domowych

Produkcja styropianu jest procesem spienienia granulek polistyrenu, produkowanego na bazie ropy naftowej. Koszt surowca to około 5-6 zł za kilogram. Najłatwiejszym sposobem obniżenia kosztów produkcji styropianu jest „oszczędzanie” surowca (dodawanie o 1-3 kg mniej na metr sześcienny styropianu, co stanowi ok. 10% granulatu potrzebnego do wyprodukowania optymalnego materiału). Na jednym metrze sześciennym styropianu (nie spełniającym deklarowanych parametrów) można więc w procesie produkcji zaoszczędzić nawet kilkanaście zł. W warunkach ostrej konkurencji cenowej może to przesądzać o opłacalności produkcji i poprawieniu pozycji na rynku.

Obecnie na rynku pojawiło się wiele produktów oznakowanych inaczej niż przewiduje to norma PN-B-20132 : 2005. PSPS, w oparciu o doświadczenia producentów, określiło gęstości najczęściej spotykanych produktów na rynku, które dają wysokie prawdopodobieństwo spełnienia deklarowanych parametrów produktu. Są one dostępne na stronie internetowej PSPS  www.producencistyropianu.pl.

Najłatwiejszym sposobem obrony konsumenta przed zakupem towaru o zaniżonej jakości jest więc sprawdzenie czy waga paczki styropianu odpowiada gęstości deklarowanego produktu.

Można to zrobić nawet w warunkach domowych. Oczywiście nie ma wtedy pełnej gwarancji spełnienia deklarowanych wartości. Może się zdarzyć, że produkt o odpowiedniej gęstości nie spełni tych parametrów, ale jest to minimalne prawdopodobieństwo. Również odstępstwo w dół nie przesądza o tym, że produkt jest zły, ale szanse spełnienia deklarowanych wartości są tutaj zdecydowanie mniejsze niż w przypadku styropianu o odpowiedniej gęstości.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem