Dostosowanie do norm europejskich w 2004 spowodowało, że na każdej wyprodukowanej paczce styropianu jest zawarty powiedni ciąg kodu, który opisuje dane techniczne wyrobu. W jaki sposób odczytać te dane?

Dane, które są zaszyfrowane w kodzie, są o tyle istotne, że oznaczają deklarowane poziomy lub klasy właściwości wyrobu. Na niektóre z nich warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie styropianu. Decydują one o możliwości stosowania styropianu. Wskazane jest także zwrócenie uwagi na współczynnik przewodzenia ciepła.

Współczynnik D

Istotnym i niemal najważniejszym elementem, którego wartość znajdziemy na opakowaniu jest właśnie wielkość tego współczynnika D [W/m²K]. Im jest on niższy - tym produkt jest lepszym termoizolatorem. I tak, na rynku budowlanym możemy spotkać styropiany, których D kształtować się będzie w granicach 0,042-0,031 [W/m²K]. Jedynie dla najlepszych styropianów, wysoce zaawansowanych technologicznie, zarezerwowany jest deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie D=0,031 [W/m²K]

Styropian z fabryki to gwarancja udanej inwestycji

Ważne, aby zakupiony materiał pochodził od sprawdzonego, solidnego producenta. Tylko producenci z odpowiednim zapleczem technologicznym są w stanie zapewnić wysoką jakość produkowanych płyt styropianowych. Styropian od solidnego i sprawdzonego producenta będzie gwarantował, że dane zawarte w kodzie etykiety będą odpowiadały rzeczywistym parametrom technicznym produktu.

Płyty od dobrego producenta będą prostokątne, prosto przycięte, perełki styropianu nie będą wypadać, płyty się nie będą się kruszyć i będą odpowiednio elastyczne i twarde. Brak takich cech jak: spoistość, prostokątność, zwartość perełek w płycie, odpowiedniej elastyczności i twardości mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić montaż styropianu na budynku.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem