Budynki z wysokimi dachami mają poddasza, które często są  wykorzystywane na pomieszczenie mieszkalne. Przystosowanie tych przestrzeni do tego celu wymaga efektywnego ocieplenia przegród dachowych, tak aby współczynnik przenikania ciepła nie był większy niż 0,30 W/(m2·K). Pamiętać trzeba, że jest to wymóg określający wymagania minimalne i nic nie stoi na przeszkodzie, by współczynnik ten był znacznie niższy, co z uwagi na niskie koszty wykonania w większości przypadków będzie na pewno opłacalne.

W technologii wykonania docieplenia należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie przed wykraplaniem pary wodnej w przegrodach dachowych oraz na infiltrację (przewiewanie) zimnego powietrza zewnętrznego przez nieszczelności pokrycia dachowego i warstwy ocieplającej do pomieszczeń. Odpowiednim i tanim materiałem do ocieplania są lekkie odmiany płyt z wełny mineralnej i szklanej.

Materiały termoizolacyjne powinny być zabezpieczone od strony zimnej warstwą tzw. wiatroszczelną, a od strony ciepłej warstwą paroszczelną ograniczającą infiltrację pary wodnej do przegrody. Izolację paroszczelną i wiatroszczelną wykonuje się obecnie ze specjalnych folli. W związku z tym należy postępować w następujący sposób. Najpierw trzeba wykonać warstwę wiatroszczelną, która powinna dokładnie uszczelniać od zewnątrz warstwę ocieplającą na całej połaci przed nawiewem zimnego powietrza. Rolę tę dobrze może pełnić również twarda płyta pilśniowa przybita do krokwi. Następnie trzeba wypełnić płytami z wełny mineralnej przestrzeń między krokwiami, okryć je od strony wewnętrznej materiałem paroszczelnym (folią PCW lub folią polietylenową) i od wewnątrz przybić do krokwi podsufitkę z desek lub z płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli grubość krokwi jest mniejsza niż wymagana grubość warstwy ocieplającej, to należy przybić do krokwi od wewnątrz łaty drewniane, wcisnąć między łaty dodatkową warstwę płyt z wełny mineralnej i dopiero wtedy podwiesić do łat paroizolację z folii oraz przybić podsufitkę.

Jeśli poddasze jest już wykorzystywane i ogrzewane jako pomieszczenie mieszkalne, trzeba sprawdzić użyte materiały i sposób wykonania przegród. Przeważnie przegrody poddasza nie są wykonane prawidłowo, zwłaszcza nie są szczelne na przenikanie powietrza, dlatego zaleca się wszystkie warstwy usunąć aż do pokrycia dachowego i wykonać od nowa obudowę według podanych wyżej zaleceń.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem