Temperatury na dworze oscylują w dzień między 7 a 14 ºC. W nocy spadają poniżej 5 ºC. Fachowcy twierdzą, że prowadzenie prac ociepleniowych w takich warunkach może być zgubne w skutkach. Stracimy bowiem podwójnie - czas i pieniądze.

Podstawowa reguła, która dotyczy ocieplania budynków późną jesienią i zimą jest prosta - POCZEKAJMY DO WIOSNY. Optymalne warunki do prowadzenia prac na zewnątrz pomieszczeń wynoszą od 5 do 25 ºC. Nie wszyscy jednak wiedzą, że temperatury te dotyczą nie tylko powietrza, ale również używanych materiałów, podłoża oraz wody, która ma służyć do przygotowania zaprawy. W takich warunkach bardzo dobrze wiąże się cement.

Czym grożą prace w niskich temperaturach?

Oczywiście możliwe jest prowadzenie prac poniżej 5 ºC nikt tego wykonawcom nie zabroni, ale praca w takich warunkach może powodować:

  • Wydłużenie czasu wiązania cementu (pracując w temperaturach od 0 do 5 ºC). Nie przyczyni się to co prawda do zniszczenia produktu, właściwości techniczne materiału prawdopodobnie będą zachowane. Niestety estetyka będzie pozostawiała wiele do życzenia.
  • Zniszczenie materiału wskutek zamarznięcia wody w zaprawie (kiedy temperatura na zewnątrz wynosi poniżej 0 ºC).
    Początkowo ocieplenie będzie wyglądało na solidnie przymocowane, wiosną może odpaść od ścian. Jak podkreślają eksperci prowadzenie w ciągu dnia prac w temperaturze dodatniej, w sytuacji, gdy w nocy spodziewane są przymrozki, jest również niedopuszczalne.
  • Powstawanie wykwitów solnych. Pojawiają się wtedy, kiedy ocieplenie wykonywane jest w niskich temperaturach z wysoką wilgotnością powietrza. Nie pomoże tu nawet zawarty tras czy specjalne dodatki. Problem ten dotyczy przede wszystkim murowania i spoinowania klinkieru, fugowania zewnętrznych okładzin ceramicznych.
  • Problemy z nakładaniem farby. Niskie temperatury nie sprzyjają również pracom, które polegają na nakładaniu farb czy gotowych mas tynkarskich. Te bowiem do prawidłowego wiązania wymagają temperatury powyżej 5 ºC. W innym wypadku nie wysychają i przy pierwszych większych opadach deszczu spływają. By temu zapobiec najlepiej zaczekać na sprzyjające warunki pogodowe. Można również stosować specjalne nagrzewnice, ale one i tak nie gwarantują sukcesu w każdej sytuacji.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem